1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zolol [24]
3 years ago
5

In an imaginary economy, consumers buy only sandwiches and magazines. The fixed basket consists of 20 sandwiches and 30 magazine

s. In 2006, a sandwich cost $4 and a magazine cost $2. In 2007, a sandwich cost $5. The base year is 2006. if the consumer price index in 2007 was 125, then how much did the magazine cost in 2007?
Business
1 answer:
rusak2 [61]3 years ago
5 0

Answer:

$2.5

Explanation:

Given:

Sandwich Cost in 2006 (P0) = $4

Magazine Cost in 2006 (p0) = $2

Sandwich Cost in 2007 (P1) = $5

Magazine Cost in 20067 (p1) = ?

Consumer Price Index in 2007 = 125

Computation:

Consumer Price Index = (Current year price / Base year Price)100

125= (p1 / $2) x 100

1.25 = p1 / $2

1.25 x $2 = p1

$2.50 = p1

$2.50 = Magazine Cost In 2007

Therefore, cost of magazine in 2007 is $2.50

You might be interested in
A company creates 40 units of a product using 30 hours of labor and 15 sheets of paper. Labor costs $10/ hour and paper costs $5
Scorpion4ik [409]

Answer:

0.038 units per $ of factor costs

Explanation:

Labor cost for 40 units  = 30 hours × $10/hour = $300

Cost of paper for 40 units = 15 sheets × $50/sheet = $750

Output = 40 units

Multi factor productivity is expressed as;

Multi factor productivity = Output/Total Factor cost

Multi factor productivity = 40 units/$1050 = 0.038 units per $ of factor cost

Multi factor productivity is a measure that depicts units produced for every $ of factor products used. In the above case 2 factors i.e labor and paper are used.

8 0
3 years ago
Melinda's job consists of greeting visitors at the front desk of an architectural firm. Sometimes she finds herself with little
pickupchik [31]
This is a funny question!
a. texting her mother at home
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
C.S. Sandhill Company had the following transactions involving notes payable. July 1, 2022 Borrows $62,000 from First National B
netineya [11]

Answer:

C.S. Sandhill Company

Journal Entries:

July 1, 2022

Debit Cash $62,000  

Credit 9-month, 8% Notes Payable (First National Bank) $62,000

To record signing of a 9-month 8% notes payable for cash borrowed.

Nov. 1, 2022

Debit Cash $65,000

Credit 3-month, 6% Notes Payable (Lyon County State Bank) $65,000

To record the signing of a 3-month 6% notes payable for cash borrowed.

Dec. 31, 2022

Debit Interest Expense $3,130

Credit Interest Payable $3,130

To record interest expense for the two notes.  See calculations below.

Feb. 1, 2023

Debit 3-month, 6% Notes Payable (Lyon County State Bank) $65,000

Debit Interest Payable $650

Debit Interest Expense $325

Credit Cash $65,975

To record the repayment of the notes payable with interest due.

Apr. 1, 2023

Debit 9-month, 8% Notes Payable (First National Bank) $62,000

Debit Interest Payable $2,480

Debit Interest Expense $1,240

Credit Cash $65,720

To record the repayment of the notes payable with interest due.

Explanation:

a) Data and Analysis:

July 1, 2022 Cash $62,000  9-month, 8% Notes Payable (First National Bank) $62,000

Nov. 1, 2022 Cash $65,000 3-month, 6% Notes Payable (Lyon County State Bank) $65,000

Dec. 31, 2022 Interest Expense $3,130 Interest Payable $3,130 ($62,000 * 8% * 6/12) + ($65,000 * 6% * 2/12)

Feb. 1, 2023 3-month, 6% Notes Payable (Lyon County State Bank) $65,000 Interest Payable $650 Interest Expense $325 Cash $65,975 (Interest expense = $325 ($65,000 * 6% * 1/12)

Apr. 1, 2023 9-month, 8% Notes Payable (First National Bank) $62,000 Interest Payable $2,480 Interest Expense $1,240 Cash $65,720 (Interest expense = $1,240 ($62,000 * 8% * 3/12)

3 0
2 years ago
Which statement is true about the retail inventory method? Group of answer choices It may not be used to estimate inventories fo
mr_godi [17]

Answer:

The answer is: There are different versions of the retail inventory method.

Explanation:

There are several types of retail inventory method:

  1. the conventional (lower of average cost or market) method,
  2. the cost method
  3. the LIFO retail method
  4. the dollar value LIFO retail method

The retail inventory method is very useful for large retailers (e.g. grocery stores, hypermarkets, etc.). Its greatest advantage is that the inventory balance can be calculated without a physical count.

5 0
2 years ago
Witch of the following words describe a candidate that comes off well in the media, particularly on television? A. Cynical B. Cr
Studentka2010 [4]
The correct answer should be D. Mediagenic

It means that he is very loved by the media. It is like photogenic, except for the media.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A country’s real gdp rose from 500 to 550 while its nominal gdp rose from 600 to 770. what was this country’s inflation rate?
    6·1 answer
  • Easton Pump Company’s planned production for the year just ended was 19,300 units. This production level was achieved, and 20,60
    5·1 answer
  • Everfi answers module 7 answers if you cause a car accident, which type of insurance will require you to pay the least out of po
    7·2 answers
  • Firms that are _______ recognize that including a strong social orientation in business is a sound strategy that is in the best
    14·1 answer
  • Purvis Manufacturing, which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the produc
    11·1 answer
  • Live Trap Corporation received the data below for its rodent cage production unit. OUTPUT INPUT 50,200 cages Production time 625
    8·1 answer
  • What are the advantages and disadvantages for companies of product endorsements?
    6·1 answer
  • Prepare journal entries to record the following transactions for the village of Radnor. Classify the expenditures as Parks suppl
    9·1 answer
  • What is a online profile?<br> 20 pts!!
    5·1 answer
  • A company makes $200,000 in a year and has $150,000 in production costs, leaving them with $50,000. The $200,000 represents
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!