1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helen [10]
2 years ago
14

A boy spends one sixth of his pocket money on ice cream, two sevenths on chocolates and five twelfths on football stickers. What

fraction of his pocket money is left?
Give your answer in its simplest form.

Mathematics
1 answer:
inna [77]2 years ago
6 0

Answer:

11/84 was the amount he was left with

You might be interested in
Which of the following is equivalent to
WITCHER [35]
B)(x+10).(x-6)=x²-6x+10x-60
x²+4x-60

C)(x+15).(x-4)=x²-4x+15x-60
x²+11x-60

D)(x+20).(x-3)=x²-3x+20x-60
x²+17x-60

But A,
(x+12)(x-5)=x²-5x+12x-60
x²+7x-60

A, is the correct answer..
GOOD LUCK!
4 0
3 years ago
Can someone help me?
Marysya12 [62]
Yeah whatchu need homie
5 0
3 years ago
Which simplified ratio correctly compares 30 inches to 2 feet?
Serggg [28]

Answer:

5:4

Step-by-step explanation:

There are 12 inches in one foot, so there are 24 inches in 2 feet.

Therefore, the ratio that compares 30 inches to 2 feet is the ratio that compares 30 inches to 24 inches.

This is

30\ :\ 24

Simplify it:

30\ :\ 24=\dfrac{30}{24}=\dfrac{6\times 5}{6\times 4}=\dfrac{5}{4}=5\ :\ 4

4 0
2 years ago
Find the slope of the line that passes through the following points
Lilit [14]
A and B: m = 3/4

C and D:  m = 1/2

E and F: m = 1/6
5 0
3 years ago
A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple
k0ka [10]
You have to use the formula cost over quantity Divide 8 and $2.88 The answer is. 0.36
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A lottery ticket which pays $1 million dollars will only cost you $1 dollar. To win a person must match 5 numbers from a total o
    13·1 answer
  • Plz, the question is below!
    11·1 answer
  • Find the distance between the points (4,-1) and (-5,2)
    5·1 answer
  • Can someone please help me on this one?
    6·1 answer
  • What is the surface area of a rectangle if the length is 4 1/5 the width is 9 1/2 and the height is 3 4/5?
    12·1 answer
  • AB = BC. BD bisects ABC​
    10·1 answer
  • One winter, a group of students measured snowfall totals at their school. This chart shows how many inches of snow the students
    5·1 answer
  • 11. Which operation should be performedfirst to solve the inequality below? * 7x−4≤19
    15·2 answers
  • Tell whether x and y<br> are proportional. If so, find the constant of proportionality.<br> 8 = xy
    10·1 answer
  • Use the chart below to answer the questions:
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!