1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vivado [14]
3 years ago
15

Which fraction is equivalent to the fraction shown by this model. 12/9​

Mathematics
1 answer:
svp [43]3 years ago
5 0

Answer:

4/3

Step-by-step explanation:

12/9 is equivalent to 4/3, because you can divide both the numerator and denominator by the common factor of 3 and that will give you the correct fraction: 4/3.

Hope this helped.

You might be interested in
The total amount paid on a 35 year loan was $98,000. If the interest rate was 4.1% and compounded monthly, what was the principa
Levart [38]

Answer:

The principal amount was $23,393.45

Step-by-step explanation:

The total amount paid on a 35 year loan was $98,000 at the rate of interest 4.1%

We will calculate Principal amount by this formula

A=P(1+\frac{r}{n})^{nt}

Where A = amount (98,000)

           P = Principal amount (P)

           r = rate of interest 4.1% (0.041)

           n = number of compounding interest monthly (12)

           t = time (35 years)

98,000=P(1+\frac{0.041}{12})^{(12)(35)}

98,000=P(1+0.003416)^{(420)}

98,000=P(1.003416)^{(420)}

98,000 = P(4.189386)

= 4.189386P = 98,000

P = \frac{98000}{4.189386}

P = 23,392.4494 ≈ $23,392.45

The principal amount was $23,393.45

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two lines segment that both have a midpoint at point M
AVprozaik [17]

Answer:

No se

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A bag of walnuts sells for$1.95 Estimate the cost of 8 bags of walnut
Alborosie

Answer:

$15.6

Step-by-step explanation:

one bag= $1.95

8 bags = 8×1.95=15.6

so answer is $15.6.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this math problem
Anika [276]

She did 12 questions, and needs to do 36.


36 / 12 = 3, so it will take 3 times as long.

1 hour 20 minutes times 3 = 4 hours.


It will take her 4 hours.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to solve these two equations using either substitution or elimination
vitfil [10]

Answer:

y = -15

x = -10

Step-by-step explanation:

1/4x - 1/2 = 5 (1)

3x + 2/3y = -40 (2)

Multiply (1) by 4

1/4x - 1/2 = 5

1/4x * 4 - 1/2y * 4 = 5 * 4

4/4x - 4/2y = 20

x - 2y = 20 (3)

Multiply (2) by 3

3x + 2/3y = -40 (2)

3x * 3 + 2/3y * 3 = -40 * 3

9x + 6/3y = -120

9x + 2y = -120 (4)

x - 2y = 20 (3)

9x + 2y = -120 (4)

Using elimination method, Add (3) and (4)

9x + x = -120 + 20

10x = -100

x = -100/10

x = -10

Substitute x = -10 into (3)

x - 2y = 20 (3)

-10 - 2y = 20

-2y = 20 + 10

-2y = 30

y = 30/-2

y = -15

y = -15

x = -10

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify the expression. <br><br>tan(-x)csc(-x)/sec(-x)cot (-x)
    6·1 answer
  • Use the drop-down menus to choose steps in order to correctly solve 1+2b−13=12−4b−2b1+2b-13=12-4b-2b for b
    11·2 answers
  • monica sells lemonade over the summer and uses conical paper cups to serve the lemonade. Each cup is 8 centimeters tall.She star
    12·1 answer
  • Please help
    15·1 answer
  • If 1 pound of turkey costs $2.85 and 1 pound of beef costs $4.25 how much more does one whole and one fourth pounds of beef cost
    8·1 answer
  • Penny reads 14 pages in 1/2 hours what is the unit rate for pages per hour
    13·2 answers
  • 64% of x is 140 please help me right away and solve me x!
    5·2 answers
  • Danny and his classmates placed colored blocks on a scale during a science lab. The red block weighed 1.5 pounds and the yellow
    9·1 answer
  • Kindly answer this question it would be really helpfull
    6·1 answer
  • Arithmetic sequence, can anyone help with this questions plz?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!