1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexdok [17]
3 years ago
13

Jacob needs 48 ounces of tomatoes for the spaghetti sauce. He is choosing between two brands of tomatoes. Find the unit rate for

each brand. Round to the nearest cent (hundredth)
Mathematics
2 answers:
kiruha [24]3 years ago
5 0

Answer:

Brand B.

Step-by-step explanation: Jacob should pick Brand B because he will save money. This is because if he buys 8 ounces 6 times, he will have to pay about $17.94, but if he buys 16 ounces 3 times, he will only spend $14.97.

Hope this helps! :)

Sveta_85 [38]3 years ago
3 0

Answer:

unit rate = cost/weight

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, divide the cost by the weight of each brand.

The lower unit rate represents a lower price, so that is the one you choose.

You might be interested in
What expression is represented in the algebra tiles?
Korolek [52]
2x^2+2xy+2x
The ^ means exponent
6 0
3 years ago
PLZ HELP William’s typical running speed is 6 km/h. The difference between his fastest speed and his typical speed is 1.5 km/h.
yarga [219]
I might not be right but I think William's fastest speed is 7.5 km/h. 
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 48 months rounded to nearest hundredth ?
vladimir1956 [14]
4.8 is the answer I’m pretty sure
5 0
3 years ago
Help me please!!! Show work completely. I just need help with 9
Vlada [557]

Answer: x = -5, x = 6

<u>Step-by-step explanation:</u>

"Solutions" are also called roots, zeroes, and x-intercepts and are where the parabola crosses the x-axis.

The parabola crosses the x-axis at x = -5 and at x = 6

(see attachment)

6 0
3 years ago
How many solutions are there to this equation?<br> 6x+15=6(x-3)
nadya68 [22]
There is approximately 1 solution for this equation
4 0
3 years ago
Other questions:
  • . A dog runs from one side of a park to the other 80.0 meters across and takes 16.0 seconds to cross the park. What is the speed
    10·1 answer
  • Alice and Jeremy weigh a cell phone on a digital scale. They write down 113 but forget to record the unit. Which unit of measure
    14·1 answer
  • Which number is a factor of 20, but not a multiple of 2? 12, 5, 10 or 4?
    6·2 answers
  • How do you simplify an expression that contains a fraction bar?
    11·1 answer
  • Use the distributive property to simplify the expression.<br><br> –7(8x – 3) + x
    10·2 answers
  • (2 + i)(3 - i)(1 + 2i)(1 - i)(3 + i)
    15·1 answer
  • 01:50:43
    9·2 answers
  • Approximate √80 by using perfect squares. 80 is between which two perfect squares.​
    15·1 answer
  • Choose the expression that is equivalent to the expression shown below.
    9·1 answer
  • Four friends went out to lunch and the bill came to $54.55 They decided to add enough tip to make a total of
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!