23.44 / 20 = 1.172 rounds to 1.17 per lb <== this is cost per lb...this is telling u how much each lb of dog food costs
20 / 23.44 = 0.85....this is lbs per dollar....this is telling u that u r getting 0.85 lbs for a dollar
Answer:
2143-764=1379
Step-by-step explanation:
<h2>I HOPE IT WILL HELP YOU.</h2>
THANK YOU.
<h2>^ - ^</h2>
Answer:
4 option D
Step-by-step explanation:
Note that log2(2^n)=n
Thus we have:
Log2(2)+log2(8)=1+log2(2³)=1+3=4
Answer:
Final Exam score is the response variable.
Step-by-step explanation:
The response variable is the variable of interest. It is what is being tested for given the predictor variables. The response variable is also called the dependent variable and from our question we want to predict final exam scores would improve if attendance is made mandatory or as the question says, required. The number of times attended is the independent variable while final exam score is the response variable.