1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler79 [48]
3 years ago
13

68 is 85% of what number

Mathematics
2 answers:
Dafna11 [192]3 years ago
7 0

Hello! Based on this problem, 68 is part of a whole. To solve it, we can write and solve a proportion. Set it up like this:

68/x = 85/100

Cross multiply the sections. 68 * 100 is 6,800 and 85 * x is 85x. So you get 6,800 = 85x. Now, divide each side by 85 to isolate the x. 85x/85 cancels out. 6,800/85 is 80. We can check this answer by multiplying 80 by 85%. 80 * 85% (0.85) is 68. There's our answer. 68 is 85% of 80.

Ber [7]3 years ago
6 0

Answer:

68 is 85% of 80

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the missing segment
patriot [66]
Answer: x=49
Step by step explanation: to find one of the sides just subtract 35 from 60, then you get 35/25=x/35, which is 25x=1225, the last step is to divide both sides by 25 and you get the final result of 49
7 0
3 years ago
The mass of a rock sample is 25 g and
balu736 [363]

Answer:

given us,

mass= 25g

density= 5 g/ cm2

here,

volume = mass/ density

= 25g/ 5g cm2

= 5cm2

Step-by-step explanation:

cm2 is the square

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A set of data included the numbers 19, 81, 75, 42, 33 57, and 60. What number could be added to the data to cause the range to b
dsp73

Answer:

109

Step-by-step explanation:

81-19 is 62. if you add 109 then you could do 109-19 is 90

6 0
3 years ago
Luke order an extra large square pizza for all of his friends. The area of the pizza was 289cm². what is the perimeter of crust
AlekseyPX

Answer:

68 cm

Step-by-step explanation:

√289 = 17

each side is 17 cm

17 * 4 = 68 cm

3 0
3 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Parallelogram JKLM is shown on the coordinate plane below:
    12·1 answer
  • U=ak/b solve for this equation a
    10·2 answers
  • .35y=x solve for the unit rate.
    14·1 answer
  • Gina recently got an 10% raise on her salary. If Gina used to make $25 per hour, what is her new salary?
    11·1 answer
  • The Environmental Protection Agency is concerned with the problem of setting criteria for the amounts of certain toxic chemicals
    10·1 answer
  • 4х – бу =11<br> 3х + 2y = 9
    15·1 answer
  • What is 1 4/7 divided by 6 2/7
    10·2 answers
  • Graph this function:<br> y - 5 = (x + 2)
    13·1 answer
  • How much greater is the mass of Can A than Can B? cola cola B Con A: 20 grams Can B: 480 grams 360 grams 340 grams 240 grams 260
    8·1 answer
  • Is my teacher allowed to kick us out of the meets and mark as absent if we don't come in even if cant
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!