1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
noname [10]
2 years ago
12

Kenji buys 3 yards of fabric for $7.47. Then he realizes that he needs 2 more yards. How much will the extra fabric cost

Mathematics
2 answers:
aleksley [76]2 years ago
4 0
1. The extra fabric will cost Kenji $4.98.

2. I know this because...
   - For 1 yard of fabric, it costs $2.49. (Equation: $7.47 ÷ 3 = $2.49)
   - We will multiply $2.49 by 2 because he need 2 more yards of fabric. This will cost him $4.98 total. (Equation: $2.49 x 2 = $4.98)

3. So, our final answer is $4.98 for 2 extra yard of fabric.
_____________________________________________________________

I am 99.9% sure that this is the correct answer. If somehow, this is incorrect, I am truly sorry, and please forgive me! Thank You.
kati45 [8]2 years ago
3 0
$7.47/3=$2.49 per yard

$2.49 x 2=$4.98 for 2 more yards
You might be interested in
a 136 foot tall cell phone tower casts a 79.9 foot shadow. find the shadow length for a nearby 40 foot telephone pole
AleksAgata [21]

Given :

A 136 foot tall cell phone tower casts a 79.9 foot shadow.

To Find :

The shadow length for a nearby 40 foot telephone pole .

Solution :

We know , the ratio of height and shadow , will be same for every object .

Let , length of shadow of pole is x .

So ,

\dfrac{79.9}{136}=\dfrac{x}{40}\\\\x=\dfrac{79.9\times 40}{136}\ foot\\\\x=23.5\ foot

Therefore , the length of shadow of tower is 23.5 foot .

Hence , this is the required solution .

3 0
3 years ago
HELP PLEASE!!!❗️❗️❗️
Aleksandr [31]
8,-7 thats ur answer
8 0
3 years ago
Adrian spends $238 on a DVD. If he buys 18 DVD,s approximately how much money will he spend in all?​
bija089 [108]

Answer:

Adrian would spend exactly $4,284.

Step-by-step explanation:

Multiply the cost by the number of products purchased:

$238 x 18 = $4,284

Have a good day :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate tan 11 pi/6
Nadusha1986 [10]

Answer:

tan 11 pi dived by 6 is equal to -118.307586549

4 0
2 years ago
If the measure of base angle ABC is 75°, what is m∠BAC?
Rudik [331]
B 
isos triangle means 2 sides are = 
Ignore the image most images are not to scale
one angle is 75 so another is 75. 75*2 =150
180-150 =30
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of the numbers is irrational? <br> A) 2.3 <br> B) √3 <br> C) √4 <br> D) 1/3
    6·1 answer
  • Using compatible numbers What is 44.5 x 11 equal to?
    6·1 answer
  • What is 3/8 + 1 1/4 equal to?​
    8·2 answers
  • The system of equations shown is solved using the linear combination method StartLayout 1st row 1st column 6 x minus 5 y = negat
    12·2 answers
  • Four students had the following amounts of money in their pockets: $3.14, $.67, $2.45, and $1.14. How much money did they have t
    9·2 answers
  • Use the general solution to solve 5 – 6x = 8x + 17.
    13·2 answers
  • 20 POINTS !! IF YOU ANSWER THE QUESTIONS !
    7·1 answer
  • If you flip a coin 90 times, how many times would you expect to land on tails?
    12·1 answer
  • ASTU~ASGF<br> Find the missing<br> length.
    8·1 answer
  • Write each decimal as a fraction or mixed number in simplest form.​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!