1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firlakuza [10]
3 years ago
12

Answer C and D please

Mathematics
1 answer:
DENIUS [597]3 years ago
6 0

Answer:

C. solution:

3(3c-2) = 5(2c-1)

or, 9c-6 = 10c-5

or, -6+5 =<em> </em>10c-9c

or, -1 = 1c

Hence, c = -1.

D. solution:

5(5-2a) = 4(6-a)

or, 25-10a = 24 - 4a

or, 25-24 = -4a+10a

or, 1 = 6a

or, 1/6 = a

Hence, a = 1/6.

You might be interested in
Can someone help me with this two step equation
hjlf
You have to distribute the 4 to the numbers in the parenthesese. So 4 times 3x which is 12x and 4 times 5 which is 20 so now you get 12x plus 20 equals 8. Now you have to subtract 20 from 8 which is -12 so now you have 12x=-12 now divide the 12 from x and 12 from -12 and so now you have x=-1
3 0
3 years ago
What is 75 minutes to ten hours in ratio and simplest form
Arada [10]

Answer:

1:8

Step-by-step explanation:

75min/10hr

10*60=600

75/600

1/8


7 0
2 years ago
Find the value of x in the triangle.
Vinvika [58]

=  > 3x + 15 + 4x + 12 = 180 \\  =  > 7x + 27 = 180 \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \: \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \\  =  >  \: 7x = 180 - 27 = 153 \:  \:  \:  \:  \\ x =  \frac{153}{7} = 21  \\ x = 21

3 0
2 years ago
What is the difference between the measured values 1.05 and 1.050?
Black_prince [1.1K]
There is no difference. Both mean the same measurement except that 1.050 is presented in 4 significant figure and 1.05 in 3 significant figure.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP HELP HELP HELP HELP!!!!
Nutka1998 [239]

Answer:

5)m=11/10

6)m=-17/2

7)m=18.13

8)m=-26/9

BTW The M is an EXAMPLE

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A youth group has 6 fifth-grade students, 7 sixth-grade students,
    8·1 answer
  • What is the value of x and y?
    5·1 answer
  • What is the volume of a sphere with a surface area of ​ 16π ​ft²?
    10·2 answers
  • -2x+8_&lt; -4 <br> What’s the solution I need help please
    6·1 answer
  • Complete the inequalities by
    14·1 answer
  • How well did you remember how to combine polynomials?
    12·2 answers
  • Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?
    7·2 answers
  • (Algebra) PLZ HELP ASAP!
    5·1 answer
  • Leslie can read about 2192 words in 8 minutes. About how many words can she read in 60 minutes
    13·1 answer
  • Is it possible for somebody to help me with a worksheet I will do that Brainly thing please
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!