1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute
4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.
Hi :)
10, 100 Afghani Afghani (currency name) is $1212 USD with the conversion you provided. Today it's like $117.41.
11^0 is 1.
11^2= 121
121/1= 121
Final answer: 121
For this case, the first thing we must do is define variables:
x = number of quarters
y = number of dimes
We now write the system of equations:
x + y = 28
0.25x + 0.10y = 4.05
Solving the system of equations we have:
x = 8.33
y = 19.66
Rounding:
x = 8
y = 20
Answer:
the college student has:
8 quarters
20 dimes
Answer: The final answer I got is -44.9
Step-by-step explanation: At the first chose I put Positive, then at the second choise I put negative, at the third choose I put 16.8-(-28.1), and at the last choice I put -44.9.