Y=kx
35=7k
35/7=k
k=5
y=5x
y=5×11
y=55
Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer:
The difference is 3 papers per hour
Step-by-step explanation:
First, you make turn the 10 minutes to 60 minutes by multiplied by 6 and the same to three and you would get 18 paper per hour. Next, you simplify the 8 minute rate to 1 paper in 4 minutes then multiply the 4 by 15 = 60 minutes then the same to the 1 equal to 15 paper per hour. Finally, you subtract 18 - 15 = 3 paper.
The answer is any whole number larger than 3
Answer:
The square cake is larger by 31 in^2
Step-by-step explanation:
A round cake has a circular area on top.
We need to find the radius
d= 2r
8 = 2r
r=4
The area of the circle is pi r^2
A = 3.14 * 4^2
A = 3.14 *16
= 50.24
The area of the square cake is
A =s^2
A = 9^2
A = 81
The square cake is larger
The difference is Asquare - A round
81 -50.24
30.76
Which is close to 31 in ^2