1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vova2212 [387]
3 years ago
5

How can i find the length of a chord?

Mathematics
1 answer:
viva [34]3 years ago
5 0
To find the cord length you need to know the diameter,

Use this formula:
<span>2r sin (a/2)

Hope I helped ; )
</span>

You might be interested in
If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?
masha68 [24]
Each cookie will cost 40 cents
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
One number is twelve greater than another number. Twice the larger plus five times the smaller is 38. Find both numbers.
SSSSS [86.1K]

Answer:

I need points because i have a question

Step-by-step explanation:

And i need major help hope u understand also thanks

8 0
3 years ago
What is an equation for a circle with a center at (-2,3) and a radius of 3
neonofarm [45]

Answer:

(x+2)² + (y–3)² = 3²

Step-by-step explanation:

just use the standard formula

3 0
3 years ago
8 m<br> 3 m<br> 5 m<br> 2 m<br> 3 m<br> 9 m<br> 8 m
Andrew [12]

Answer:

this makes no sense at all, what's the question?

5 0
2 years ago
What is the addition for -28+(-40)
Olin [163]

Answer:

-68

Step-by-step explanation:

-28 + - 40 =

2 + 4 = 6

8 + 0 = 8 making

-68

hope this helped

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Selma's cell phone plan charges $0.14 per minute. The first month her total cost was $6.72. How many minutes did she use? Questi
    10·1 answer
  • If y varies directly as the square of x and y = 12 when x = 2 find the value of x when y = 108
    8·1 answer
  • Basing the Results on Probability
    15·2 answers
  • The day before two days after the day before tomorrow is Saturday. What day is today?
    5·1 answer
  • Rainer bought 1.43 pounds of lunch meat at the store for $10.98. What was the unit rate (price) of the lunch meat?
    6·1 answer
  • Write a story that matches the expression -7h - 10
    6·1 answer
  • The function f is defined by f(x)=-x2+2x-7. What is the value of f(-3)?
    9·1 answer
  • -5/25,7,8/20,21/30,-9/18 least to greatest
    9·1 answer
  • Can somebody do 1-7? Pleaseee!! I need help :( due today explanations and drawing would be useful.
    11·1 answer
  • The radius of a circle is 2 millimeters. What is the circle's area?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!