Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
101/400 or .3025 is your answer
Answer:
1240
Step-by-step explanation:
the explanation is very long but I hope this is correct!
You flip the inequality.
Example: if x > -y and you divide both sides by (-1) then you flip the inequality so: -x < y
Answer:
Area= 32 (formula is: length x width)
Perimeter= 8 + 4 + 8 + 4= 24
Step-by-step explanation: