1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kitty [74]
3 years ago
10

Roz bought 3 dozen bagels and a $0.69

Mathematics
2 answers:
DanielleElmas [232]3 years ago
4 0

Answer:

$2.4

or

$2.40

Hope this helps!-xox

Also please heart or give brainliest!<3

Leona [35]3 years ago
4 0

Answer:

$0.20 per bagel

Step-by-step explanation:

subtract .69 from 7.89 to get 7.20. since there are 12 in a dozen, multiply 12 and 3 to get 36. divide 7.20 by 36 and you will get how much each bagel is, which is $0.20. Hope this helps :)

You might be interested in
Help me with this math problem i don’t understand it
pav-90 [236]

Answer:

13meters

Step-by-step explanation:

c^2=a^2+b^2

12^2+5^2=169

find squareroot of 169 which is 13meters

4 0
2 years ago
14 – 8 + 5 – 2 + 6 – 11 = ? a. 4 b. 8 c. 20 d. 26
Otrada [13]

Answer:

A.4

Step-by-step explanation:

14-8=6

6+5=11

11-2=9

9+6=15

15-11=4

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Part A: Write an equation of a line that is perpendicular to the line y = 2/3x + 5 and passes through the point (4, 0).
Ivahew [28]

Step-by-step explanation:

First you need to make a line perpendicular to y=2/3x+5. To do that you have to know that, if we use y=ax+b, a1*a2=-1. That is if a1 and a2 are perpendicular. So we get 2/3*a2=-1. -1/ 2/3=a2. a2=-1.5. We get y=-1.5x+b. Fill in (4,0) on y=-1.5x+b abd we get 0=-1.5(4)+b. b=6

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 2-gallon bucket of paint costs $59.20. What is the price per cup?
bixtya [17]

Answer:

i would say about $1.85

Step-by-step explanation:

There are 16 cups in one gallon and so you at 16+16 and you get 32 so you devide 59.20 by 32 and you get your answer. 1.85

6 0
2 years ago
sarah is putting her sweaters in boxes to organize her closet.seven sweaters can fit in each box. sarah will fill as many boxes
Morgarella [4.7K]

Given: Sarah can fit 7 sweaters in a box

She has 38 sweaters

the remaining sweaters will stack on the shelf in the closet.

By dividing 38 by 7 we will get:

\frac{38}{7}=\frac{35+3}{7}=\frac{5\cdot7+3}{7}=5\frac{3}{7}

So, she will need 5 boxes, she will put 35 sweaters in 5 boxes

The remaining sweaters = 38 - 35 = 3 sweaters

So, the answer is: 3 sweaters will go in her closet

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Decrease £680 by 10% ?? help please
    14·1 answer
  • Divide 33 into two groups so the ratio is 4 to 7
    14·1 answer
  • What does it mean to say we have a base ten system? Be specific. Use examples.
    13·1 answer
  • Identify the vertex, axis of symmetry, direction of opening, min/max value, y-intercept, and x-intercepts of this equation:
    15·1 answer
  • Use the method from the Example to approximate the solution to the equations below to two decimal places.
    12·1 answer
  • Is {(1, 2), (7, 6), (3, 2), (1, 0), (5, 6)} a relation? why?
    7·1 answer
  • 5162x40 please sir i don´t feel like doing this sh/ it
    9·1 answer
  • Solve for x. Write both solutions, separated by a<br> comma.<br> 9x^2+ 3x – 2 = 0
    9·1 answer
  • Jeffrey can jog 5 miles in 40 minutes. How many more miles can he jog in 90 minutes than in 40 minutes? Assume the relationship
    9·1 answer
  • A spinner is divided into 12 equal parts. The probability of spinning an ""x"" is ¼. How many of the parts are labeled ""x""?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!