Answer:
Angle Addition Postulate
Step-by-step explanation:
Given:

Prove:

Proof:
1.
- Angle Addition Postulate
2.
- given
3.
- given
4.
- Substitution Property of Equality
5.
- Simplify
X
4
−34x
2
+225=0
2 Factor
x
4
−
34
x
2
+
225
x
4
−34x
2
+225.
(
x
2
−
25
)
(
x
2
−
9
)
=
0
(x
2
−25)(x
2
−9)=0
3 Solve for
x
x.
x
=
±
5
,
±
3
x=±5,±3
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Answer:
(f + g)(x) = 7x - 1
Step-by-step explanation:
Given : f(x) = 5x – 2 and g(x) = 2x + 1
We have to find (f + g)(x)
Consider (f + g)(x) = f(x) + g(x)
Also, given f(x) = 5x – 2 and g(x) = 2x + 1
Substitute, we have,
f(x) + g(x) = 5x - 2 + 2x + 1
Like Terms are terms having same variable with same degree.
Simplify by adding like terms, we have,
f(x) + g(x) = 5x + 2x - 2 + 1
f(x) + g(x) = 7x - 1
Thus, (f + g)(x) = 7x - 1
Answer:
I think that there were 12 students in each group fam.
Step-by-step explanation:
I dont really know so dont get mad at me if i am wrong dude