1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kozerog [31]
3 years ago
12

Jamar is buying bottles of juice for his his class party A pack of 12 bottles of juice cost $3.96 determine the cost of 1 bottle

of juice
Mathematics
1 answer:
NeX [460]3 years ago
7 0

Answer: The cost of 1 bottle of juice is $0.33 or 33 cents.

Step-by-step explanation: Divide the total cost by the amount of bottles of juice to find how much each bottle costs.

\frac{3.96}{12} = 0.33

You might be interested in
Please fo your best cause I need this answer asap​
aliya0001 [1]

Answer:0.44444444444

Step-by-step explanation: Just divide

3 0
3 years ago
What is the simplified form of this expression?
Alexxx [7]

Answer:

Option 4

Step-by-step explanation:

=> -3x^2+2x-4 + 4x^2+5x+9

Combining like terms

=> -3x^2+4x^2+2x+5x-4+9

=> x^2+7x+5

5 0
3 years ago
The earth is approximately 92,900,000 miles from the sun. If 1 mile = 1.61 x 103 m, what is the distance to the sun in meters?
Dmitriy789 [7]

Answer:

here you go

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Joann is looking at a map. The map shows that two towns are 13.5 inches apart. If the scale factor for the map is 1.25 inch = 10
k0ka [10]

Answer:

biotbhuvb2tupbpu2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Solve. Answer with a number only. -2/5(x+6)=10
malfutka [58]

Answer:

x= -31

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Given AC ≅ FE and CB ≅ ED which statement is correct?
    7·2 answers
  • What is the solution for (x −2)(x + 5) = 18
    12·1 answer
  • What is the answer to this question?
    12·1 answer
  • Need help with number 3
    12·2 answers
  • On Friday, a bowling alley made $842.72 from lane rentals and $412.38 from the concession stand. On Saturday, their lane rentals
    15·2 answers
  • HELP ME FAST I WILL GIVE POINTS!!
    12·2 answers
  • Martha earned a gross pay of $1,215.60 last week. Using the fact that
    11·1 answer
  • 20*20 PLZ<br> CAUSE THIS WORK IS HARD AND IM IN THE 3RD GRADE
    5·1 answer
  • The Parks and Rec department has an opening for a Solver of Linear Equations. Since Leslie is great at solving systems of linear
    15·1 answer
  • 11^-x-4 = 7^8x <br><br> Thank you
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!