Answer:
$22.5
Step-by-step explanation:
25% of $90
25% x 90
0.25 x 90
$22.5
If you are given $10 every 3.5 hours and you want to find the unit rate per hour, you want to solve for how much money you make every hour. You do this by dividing the $10 by the 3.5 hours, which will result in about $2.86 per hour. (This is a rounded value)
Step-by-step explanation:
5×6'3n=20
30'3n=20
3n=20-30
3n/3= -10/3
n= -3
Answer:x=3
Step-by-step explanation:x squared is one x.you then add the X's to get 2x.then you subtract the five on the other side to get 2x=6.after you get that you divide both sides by 2 to get x=3