1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
viktelen [127]
3 years ago
5

How do you express 14,100,000 in scientific notation?

Mathematics
1 answer:
In-s [12.5K]3 years ago
3 0
You basically just write each number out .
141000000
You might be interested in
The equation of the line in this graph is<br>y= ____ x+____ .<br>​
Alexxx [7]
The equation of the line in this graph is y = 3/2x + 3.

Explanation:

In slope intercept form equations, the initial value is where everything begins. In this equation, that would be at the point (0,3). From there, because it is going up toward the right side, there is a positive slope. The formula for slope is rise over run, so to get our slope, we have to go up 3 units and over 2 units.
3 0
2 years ago
A class is collecting quarters for a charity drive. After 3 weeks, they have collected 120 quarters. After another week, the tot
Ugo [173]
210-120=90. The answer is 90 quarters.
5 0
2 years ago
Jim says that the marked yellow paths show the shortest path to the tent. Is he correct ? Explain
aev [14]
Is there a picture so I can help
6 0
3 years ago
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
grin007 [14]

Answer:

A)

  • National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
  • Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz

B) The larger box is cheaper per ounce.


C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.

They  would both be the same so there would be no better deal.


4 0
3 years ago
There is a Minecraft sale for 30% off all games. Which expression represents the total cost of Minecraft Dungeons if it cost x d
diamong [38]

Answer:

The expression x-0.3x represents the total cost of Minecraft Dungeons.

Step-by-step explanation:

Given that:

Percentage of Minecraft sale = 30% off

Cost of Minecraft Dungeons = x

Amount of discount on Minecraft Dungeons = 30% of x

Amount of discount = \frac{30}{100}*x

Amount of discount = 0.3x

Total cost of Minecraft Dungeons = Total cost - Discount

Total cost of Minecraft Dungeons = x - 0.3x

Hence,

The expression x-0.3x represents the total cost of Minecraft Dungeons.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Three poultry farms B1, B2, and B3 supply chicken eggs to the same local market. The market performs some quality testing on the
    6·1 answer
  • Y = x – 6
    8·1 answer
  • Can y’all help me out here ?
    6·1 answer
  • Jacelin was paid $50 after a day of babysitting. She watched the children from 8am until 4pm. What is the unit rate of her earni
    14·1 answer
  • 0.86421 . . . is an irrational number. true false
    12·2 answers
  • Last year, a baseball team paid $10 per bat and $6 per glove, spending a total of $520. This year, the prices went up to $15 per
    14·1 answer
  • Please help me figure out what x is
    15·1 answer
  • Tracey paid $165 for an item that was originally priced at $570. What percent of the original price did Tracey pay? Round to the
    13·1 answer
  • Can you help me plz
    15·1 answer
  • OBX wallpapers???????????
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!