1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yuliya22 [10]
2 years ago
7

What is the value of X? x + 4/9 = 3/4

Mathematics
1 answer:
Aleks [24]2 years ago
3 0

Answer:

x=\frac{11}{36}

Step-by-step explanation:

First Step: Isolate the variable

x+4/9=3/4

x=3/4-4/9

Second Step: Simplify

x=3/4-4/9

x=27/36-16/36

x=11/36

(Optional): Check By Imputing Value

4/9+11/36=3/4

24/36=3/4

3/4=3/4

So This Works

You might be interested in
Answer this question​
PolarNik [594]

Answer:

(0,8)

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please answer ASAP. Thank you! :)
laila [671]
You will have to find what x is to get your answer solve each to find the answer
7 0
2 years ago
HELP QUICK PLEASE I BEG Grace invested $14985 in an account paying an interest rate of 9% compounded
azamat
19030.95
i think
take the og number times the percent then that times three and add it to the original number (sorry if that’s not right that’s just how i would do it)
7 0
2 years ago
Help!! check screenshot below.
Crazy boy [7]

Answer:

x < 7

Step-by-step explanation:

7x < 49 (Given)

x < 7 (Divided 7 on both sides)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I REALLY NEED THIS SOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOPER BADLY
VLD [36.1K]

Answer:

8.4 * 10^6

Step-by-step explanation:

8.4 * 10^6

1 million = 1 * 10^6

8 million 4 hundred thousand is 8.4 * 10^4 because this number is 8.4 times bigger than a million.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The old time train museum is raising the price of tickets for train rides.Tickets used to cost $4.80 each. The new ticket price
    8·2 answers
  • How much does mark earn at groovy grocery s if he works 20 hours ? 40 hours ? 60 hours ? When gets paid 8 an hour plus a one tim
    5·2 answers
  • Seth is trying to find the unit price for a package of blank discs on sale at 10 for 5.49, his answer was $1.82 per disc is he c
    8·1 answer
  • What is true of the function g(x)=-2x^2+5?
    8·1 answer
  • I need help with number 46.
    13·1 answer
  • If csctheta=11/4 &amp; tan Thea&lt; 0 Use the fundamental identities to evaluate cottheta.
    12·1 answer
  • What is the decay factor that corresponds to a product that decreases its value first by 20%, and than decreases by 40% of its v
    6·1 answer
  • Use the number line to show and explain why 4/10 ÷ 2 and 4/10 × 1/2 both equal 2/10
    13·1 answer
  • The scatter plot shows the amount of sleep Aria got the night before a test and her test scores. Use the points (0, 62) and (6,
    14·1 answer
  • Someone help me! Im struggling
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!