1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
4 years ago
9

: a house contains one 12-foot-×-14-foot bedroom, one 12-foot-×-10-foot bedroom, and one 8-foot-×-12-foot bedroom. what’s the to

tal amount of carpeting needed to carpet all three bedrooms?
Mathematics
1 answer:
kodGreya [7K]4 years ago
4 0
12 x 14 = 168 sq ft
12 x 10 = 120 sq ft
8 x 12 = 96 sq ft
Total would be 384 sq ft of carpeting needed.
You might be interested in
The point (-7,4) is reflected across the y-axis then across the x-axis. What are the coordinates of the reflected point?
barxatty [35]
The reflected coordinates are (7,4) You can find this out by imagining a point on the left upper  side in quadrant 2. Then, when you flip it to quadrant 1, both coordinates are positive!

Hope this helps! Pick me as Brainliest! PLEASE, PLEASE, PLEASE, PLEASE, PICK ME AS BRAINLIEST!!!!!!!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the slope and intercept from the equation​
Vlada [557]

Answer:

slope=1

y-int=-8

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
This expression represents the average cost per game, in dollars, at a bowling alley, where n represents the number of games:
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

Average Cost per game for 4 games is:

A) $4.75

Step-by-step explanation:

As the question is not complete, lets complete it first.

At the bowling Alley, shoe rentals cost $3 while a games costs $3. The expression that represents the average costs per game 'c' , in dollars, where n is the number of games, is:

c=\frac{4n+3}{n}

To find average cost per game, for 4 games, simpli substitute n=4 into the given equation:

c=\frac{4n+3}{n}\\c=\frac{4(4)+3}{4}\\c=\frac{16+3}{4}\\c = \frac{19}{4}\\c= 4.75

So Average Cost per game for 4 games is:

c = 4.75$

5 0
3 years ago
What is the value of b to the 3rd power- 3a to the 5th power if a=2 and b=5
bekas [8.4K]
The answer is. 3^5 3^2
5 0
3 years ago
2 divided by 3 5/8 PLease help I really need it
trasher [3.6K]

Answer:

16/29

Step-by-step explanation:

2 ÷ 3 5/8

= 2 ÷ 29/8

= 2/1 × 8/29

= 2 × 8/ 1 × 29

= 16/29

Hope it helps!

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Vertex form of <br> y=x^2-4x-9
    15·1 answer
  • What is the value of n in the equation 0.2(n - 6) = 2.8?<br> (1) 8 (3) 20<br> (2) 2 (4) 44
    13·1 answer
  • PLEASE HELP VERY EASY AND SIMPLE DUE TOMARROW
    8·1 answer
  • Mason spent 15.85for 3 notebooks and 2 boxes of markers. the boxes of markers cost 3.95 each, and sales tax was 1.23. Mason also
    11·2 answers
  • Use algebraic means to show that x^2 + y^2 = 8 is not a function. Explain your process.
    13·1 answer
  • There are 180 girls in a mixed school. lf the ratio of girls is to boys is 4:3 , the total number of students in the school is w
    5·1 answer
  • Please help me solve this question will give you braisnlt !
    9·1 answer
  • A devastating freeze in California's Central Valley in January 2007 wiped out approximately 75% of the state's citrus crop. It t
    5·1 answer
  • A box of tangerines that weighs 5 pounds costs $4.25.<br> What is the cost per pound?
    8·2 answers
  • Help me please!!! 10 points!!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!