1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Basile [38]
3 years ago
12

What is 4 times the 5th power of 10 in standard notation?

Mathematics
1 answer:
just olya [345]3 years ago
8 0
The answer is kind of there in the initial question 4.0*10^5 <span />
You might be interested in
How are rotations represented as function
Mumz [18]
Here is the answer from SparkNotes 

http://www.sparknotes.com/math/algebra2/operationsonfunctions/section3.rhtml
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 26 teresa runs 3 miles in 28 minutes. at the same rate, how many miles would she run in 42 minutes?
Leya [2.2K]
The answer is 4.5 miles. Hope it helps!
8 0
3 years ago
Select ALL the correct answers.
aksik [14]

Answer: I think it’s A the cylinder

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
ask any question to me any school grade from pre k to 9th grade ill try my best to answer it correctly also i am lonely so plz f
Montano1993 [528]

Answer:

is it possible to draw a 2cm, 3cm and a 4cm triangle

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ms. Allen asked each of her 30 students to select their favorite type of music. How many students chose Rock 1/3 chose hip hop 1
dalvyx [7]

Answer: 14

Step-by-step explanation:

Fraction that choose hip hop= 1/3

Fraction that choose rap = 1/5

Fraction that choose rock will be:

= 1 - (1/3 + 1/5)

= 1 - (5/15 + 3/15)

= 1 - 8/15

= 7/15

Number of students that choose rock will be:

= 7/15 × 30

= 7 × 2

= 14 students

We then multi

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the least common denominator (LCD) of<br> 1/20 and 11/30
    7·2 answers
  • Determine,se existir,a inversa da matriz abaixo:<br> A= (1 2)<br> (1 3)
    13·1 answer
  • Define the points ​P(negative 4−4​,negative 2−2​) and ​Q(33​,negative 4−4​). Carry out the following calculation. Find two vecto
    13·1 answer
  • A flower vase has 5 white lilies, 4 pink roses, and 6 yellow carnations. One flower is chosen at random and given to a woman. An
    5·2 answers
  • Is 8^3 times 8^-5 greater than 1
    13·1 answer
  • A 3lb bag of red onions cost $1.38. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Irene además de 4 pantalones y 6 camisetas tiene 3 gorras cuántas indumentarias de pantalón camiseta gorra puede llevar​
    13·1 answer
  • HELP PLEASE I HAVE 5 MINUTES PLEASE HELP! (IGNORE THE HIGHLIGHTED ANSWER I PRESSED IT ON ACCIDENT)
    13·2 answers
  • Solve for the value of v
    6·1 answer
  • Help please
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!