1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maksim [4K]
3 years ago
10

Sterre charges $ 3 5 $35dollar sign, 35 to file tax returns, but files for free if she only needs the easiest form. Then she don

ates $ 2 $2dollar sign, 2 to clean water projects per tax return she files. Sterre charged $ 7 , 2 4 5 $7,245dollar sign, 7, comma, 245 and made a donation of $ 1 , 2 4 2 $1,242dollar sign, 1, comma, 242 this year for the tax returns she filed.
Mathematics
1 answer:
blagie [28]3 years ago
8 0

Given:

  • $35 is charged per form, but $0 if only the easiest form is filed.
  • $2 donated for every single tax return filed (since it is not explicitly mentioned otherwise, I will assume she donates $2 whether she charges $35 or does it for free)
  • Total amount charged for the full year = $7245
  • Total amount donated for the full year = $1242

To Find: The number of forms for which Sterre charged $35 and the number of forms Sterre did it for free.

Concept:

We can make use of the Unitary Method here. <u>Given the number of units in a group, the Unitary Method can be used to find the value of a single unit or and individual unit when we are given the value for a group.</u>

So,

<u>Value of Single Unit = Value of Entire Group of Units ÷ Number of Units in the Group</u>


Explanation & Calculation:

We are given that Sterre charged $7245 for the full year. Taking each Unit as the $35 type of form, and value of each Unit would be the amount that Sterre charges per form which is obviously $35, we can find the number of $35 forms using the expression written above.

So, putting in the values into the expression,

$35 = $7245 ÷ number of $35 forms

Therefore, number of $35 forms = $7245 ÷ $35

Using simple division, number of $35 forms = 207

Next, we are given Sterre donated $1242 in the full year and she donates $2 for every form (whether it is the $35 form or the free form).

If this time, we define each Unit as being each form (both $35 form and free form), value of each unit we define as the $2 donation money, we see that the value of the full group of units is $1242.

So, putting the values into the expression,

$2 = $1242 ÷ total number of forms

Therefore, total number of forms = $1242 ÷ $2

Using simple division, total number of forms = 621


Conclusion:

Sterre has filed <u>a total of 621 tax returns</u> (both charged and for free).

Of these 621 returns filed, <u>for 207 forms, Sterre charged $35</u>.

The number of returns Sterre filed for free (that is, the easiest forms) is

Total number of forms - Chargeable forms = 621 - 207 = 414

Thus, Sterre filed <u>414 tax returns for free</u>.


You might be interested in
What is the probability of picking an orange marble and flipping tails? ​ 1/7 1/14 2/14 8/14
vladimir2022 [97]

Answer:

Flipping tails would be 1/2 but how many marbles are there and how many orange ones are there?

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given that (5,-8) is on the graph of f(x), find
My name is Ann [436]

Answer:

The corresponding point for the function  f(x + 2) is (3 , -8)

Step-by-step explanation:

* Lets talk about the transformation

- If the function f(x) translated horizontally to the right  by h units,

 then the new function g(x) = f(x - h)

- If the function f(x) translated horizontally to the left  by h units,

 then the new function g(x) = f(x + h)

* Lets solve the problem

- There is a graph of f(x)

- Point (5 , -8) lies on the graph of f(x)

- The graph of f(x) change to f(x + 2)

∵ f(x) ⇒ f(x + 2)

∵ If the function f(x) translated horizontally to the left  by h units,

  then the new function g(x) = f(x + h)

∴ f(x) translated horizontally 2 units to the left

∴ Any point on the graph its x-coordinate translated 2 units

  to the left

∴ The x-coordinate of any point on the graph is subtracted by 2

∵ Point (5 , -8) lies on the graph

∴ Its corresponding point is (5 - 2 , -8) = (3 , -8)

* The corresponding point for the function  f(x + 2) is (3 , -8)

7 0
3 years ago
A new novel is selling for $17.95. If it is on sale at 40% off, find the amount of discount and the sale price.
nadya68 [22]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

multiply $17.95 by 40% to get the discount ($17.95 x .4), which equals $7.18.

the sale price is the initial price of the book less the discount ($17.95-$7.18), which equals $10.77.

5 0
2 years ago
17) please help with this question!!!<br> BraiNLIEST AND 20 POINTS :)
valentinak56 [21]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

8 gallons of regular gas with 10% and 2 gallons with 85%

8 x 10 =80%

2 x 85 =170%

170+80=250%

10 gallons each with 100%, so 10 x 100 =1000%

250% of 1000% = 1/4 or 25% ethanol

Hope this helps!

4 0
3 years ago
The sum of rational number and an irrational number
Angelina_Jolie [31]

Answer:

The sum of a rational number and an irrational number is irrational." By definition, an irrational number in decimal form goes on forever without repeating (a non-repeating, non-terminating decimal). By definition, a rational number in decimal form either terminates or repeats.

Step-by-step explanation:

However, if the irrational parts of the numbers have a zero sum (cancel each other out), the sum will be rational. "The product of two irrational numbers is SOMETIMES irrational." Each time they assume the sum is rational; however, upon rearranging the terms of their equation, they get a contradiction (that an irrational number is equal to a rational number). Since the assumption that the sum of a rational and irrational number is rational leads to a contradiction, the sum must be irrational.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • In a class of 116 students, the number of boys is three times the number of girls. How many boys and how many girls are in the c
    8·1 answer
  • The length and width of a rectangle are in a 3:5 ratio. The perimeter of the rectangle is 64. What are the length and width of t
    9·1 answer
  • Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?
    15·2 answers
  • the floor plan of a house is drawn using a scale of in = 8ft. What is the length of the basement if it is 2.5 inches long on the
    5·1 answer
  • Complete the Square and express the quadratic as a square. x2 - 6x + 13 = 0
    12·1 answer
  • A bakery sells 5 muffins for every 6 cookies it sells. Complete the table to show the relationship between the number of muffins
    14·2 answers
  • Which unit of measure is the most reasonable to measure the length of your pet hamster?
    7·2 answers
  • A freezer can be bought on hire purchase by making a deposit of 15% of the cash price which is $2 975.
    14·1 answer
  • Help me please!!!<br> Explain how it makes sense too!!
    6·1 answer
  • Jerry played with 3 friends today, all at different times. He played with Tommy for 1 7/8 hours, then Nathan for 1 3/4 hours, th
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!