1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Savatey [412]
3 years ago
8

Help solving this math

Mathematics
2 answers:
AlexFokin [52]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Ok

Burka [1]3 years ago
6 0
  • (x+4)(x+5)

Step-by-step explanation:

the factors of 20 which when added is 9 are 4 and 5

You might be interested in
What should i get for my birthday ? answer quickly plz ( its on june 3rd ) ( i need help)
aev [14]

Answer:

thats so cool! Happy Birthday you should get some kind of dessert and pizza.

Step-by-step explanation:

Dessert: get some ice cream and something to go with it. TASTY

Pizza: pizza=happiness and happiness is what you should be on your bday!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following lines is parallel to the given line?
Rina8888 [55]

Answer:

y=10x

Step-by-step explanation:

Find the slope of the original line and use the point-slope formula

y−y1=m(x−x1)  to find the line parallel to y=10x−45

.

4 0
2 years ago
Find the measure of the angle.....<br><br> Can anyone help???
Musya8 [376]

Answer:

76

Step-by-step explanation:

A full triangle is 180 *always remember

180-153=27

so r is 27

180-77-27=76

or you could do

77+27+x=180

104+x=180

x=180-104

x=76

6 0
3 years ago
Find the unit rate. Twelve gallons of gas cost $22.68.
vredina [299]

To find the unit rate, all we need to do is divide $22.68 by 12

22.68 ÷ 12 = 1.89

Therefore, each gallon of gas costs $1.89

Hope this helps you

-AaronWiseIsBae :)

7 0
2 years ago
The measure of angle a 73 degrees classify the angle as acute right obtuse or straight​
aliya0001 [1]
The answer is Acute Angle
4 0
3 years ago
Other questions:
  • If f(x)=-x+3 find f(-3)
    7·2 answers
  • if a stamp costs 45 cents, what does a roll of 125 stamps cost in cents? what is your amount in dollars
    6·1 answer
  • A product that is very labor intensive assembled at Boyds Aero Structure in Memphis has an average labor cost of $20/hr. Overhea
    15·1 answer
  • El área de un decágono regular cuya apotema mide 5,08 cm y la longitud de su lado es 3,3 cm.
    12·1 answer
  • AD is altitude of ΔABC and DE is altitude of ΔBEC. If m∠ADB=4x+15, what is m∠EDC?
    5·1 answer
  • What is the inequality shown?
    10·1 answer
  • What is the vertex of the graph of y = –x??<br> 0 (-1,0)<br> O (0, -1)<br> O (0,0)<br> O (1,1)
    5·1 answer
  • Helppp meee plssss ||:
    15·1 answer
  • PLS HELP ASAP I DONT HAVE TIME AND IT ALSO DETECTS IF ITS RIGHT OR WRONG
    6·2 answers
  • An account has a rate of 1.9%. Find the effective annual yield if the interest is compounded quarterly.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!