1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
torisob [31]
3 years ago
14

Select all of the following that represent the exact solutions of sin(x)=sqrrt3/2

Mathematics
1 answer:
Softa [21]3 years ago
3 0

Answer:

The values of x are 60 and 120 degrees respectively

Step-by-step explanation:

In this question, we are asked to give the all the values of x if sin(x) = √3/2

Now, to get these values, we need to know the quadrants in which we have the sine as positive.

We have the sine positive on only two quadrants, these are the first and second quadrants only.

For the first quadrant, the value of x is just x. Meaning an arc sine can simply give us the value of x.

For the second quadrant, we have 180-x, this will give us the value of the angle that gives the same answer in that quadrant.

Let’s calculate!

sin x = √3/2

x = arc sin (√3/2)

x = 60 degrees on the first quadrant.

For the second value, we have the value to be 180 - 60 = 120

You might be interested in
A developer bought 78 trees at a total cost of $4050. The shade trees cost $45 each and the evergreens cost $60 each. How many o
ANTONII [103]

Answer:

Step-by-step explanation:

for 5 feet is $60

2 feet is $150.

sorry if this doesn't help!

6 0
3 years ago
Please answer, thank you
JulijaS [17]

Answer:

C) 5

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Number 14 I need someone to solve it for me please
mash [69]
8 ounce jar is 0.5 pounds 
1.29 divided by 0.5= $2.6


2 pound jar 
4.49 divided by 2= $2.3
hopefully this helped??
7 0
3 years ago
Find the fraction of Chandler's comic book collection that is made
m_a_m_a [10]
Im not sure what your asking
8 0
3 years ago
4 pounds of grapes cost $11.52. what is the unit rate?
Zepler [3.9K]

Answer: 2.88/1

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which situation is an example of comparative advantage?
    13·2 answers
  • Use the tool to measure the sides and angles of the triangles. Triangle XYZ is the pre–image. Are the triangles similar? Yes, No
    14·1 answer
  • How do you simply 5/2(6x-7)+4/3(2+9x)
    5·1 answer
  • .What is the nth term rule of the linear sequence below? 22 , 18 , 14 , 10 , 6 , . . .
    11·2 answers
  • Help.............plz........thx
    14·1 answer
  • Which of the following describes a simple event?
    9·1 answer
  • Sam and Liam raced each other up and then down the hill. Sam's average speed up the hill was 1 mph, and his average speed down w
    11·1 answer
  • What is the measure of one exterior angle of this polygon?
    7·1 answer
  • What is the HCF of two consecutive numbers?
    5·1 answer
  • Can hellp me with this plzzzzzzz no links plz
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!