1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nataly862011 [7]
2 years ago
8

Choose all items which are true.

Mathematics
1 answer:
alexandr402 [8]2 years ago
6 0

Answer:

y98

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Describe a real word world problem you could solve using a proportion​
katen-ka-za [31]

Answer:

if dad used 6 gallons every week then what will he use for 7 weeks?

Step-by-step explanation:

6 muliplied by 7 = answer :)

5 0
2 years ago
Loli-Land Candy Store sells a 12 ounce bag of 60 mints. What is the number of mints per ounce?
Vsevolod [243]
5 because you have to divide 60 by 12.
6 0
2 years ago
What is the value of x enter your answer in the box.
ira [324]
We can use vertical opposite angles. Which means the opposite angles where 2 lines intersects is the same.
3x + 50 = 6x - 10 (vert. Opp. Angles)
3x = 6x - 60
-3x = - 60
X = 20°
7 0
3 years ago
Which of the following is equal to the rational expression when x 2 or -4? 5(x-2)/(x-2)(x+4)
Elena L [17]
Wait when x= 2 or -4? is the second part options or 5(x-2)/(x-2)(x+4)
6 0
3 years ago
Car rentals involve a $130 flat fee and an additional cost of $31.67 a day. what is the maximum number of days you can rent a ca
Vladimir79 [104]
Represent the number of days by x. With this representation, the variable cost of the rental is 31.67x. The total cost is the sum of the fixed and variable costs. This value should not be more than $500. The equation below shows the relationship.
                                          130 + 31.67x ≤ 500

Solving for x gives x ≤ 11.68
Thus, the maximum number of days to rent the car is only 11 days. 
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (HELP!!!) Gustavo invests £520 for 6 years in a bank account paying simple interest. At the end of 6 years, the amount in the ba
    7·1 answer
  • Find the rate of change of the function f(x)=-4/5x+8
    10·1 answer
  • What is the value of f(x) when x=3?<br> -3<br> o -2<br> o 1<br> O
    11·1 answer
  • Which graph represents the solution set of the inequality Negative 9 greater-than x?
    7·2 answers
  • Begin by translating polygon ABCD. Create a line segment of length 5 units to the right of points A, B, C, and D. Connect the po
    9·2 answers
  • The hard drive on your computer has a capacity of 160 gigabytes (GB). You have used 122 GB. You want to save some home videos to
    5·2 answers
  • Five bags of chips cost $7.
    10·2 answers
  • P+q/2; use p=1, and q=-1
    14·2 answers
  • Alex spent $15 on 34 pounds of cookies. What is the unit rate in cost per pound?
    14·2 answers
  • In a certain urban are, the relationship between , number of students ,x, in thousands, and the number schools, y, has an x-inte
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!