1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
3 years ago
10

Zara filled up her car with 15 gallons of gas. If Zara paid $33.00, what was the price per gallon of gas?

Mathematics
2 answers:
Mashcka [7]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Price per gallon = Total price of 15 gallons ÷  15 gallons

                         = 33 ÷ 15

                          = $ 2.20

djyliett [7]3 years ago
5 0

Answer:

$2.20 per gallon.

Step-by-step explanation:

That is 33/15 = $2.20 per gallon.

You might be interested in
The Colosseum in Rome has a total volume of 47 million cubic feet. When it was in use, it was 180 feet tall. Suppose a scale mod
nevsk [136]

Answer:

56 ft

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the solution of the equation x2 = 36. Select each correct answer.
padilas [110]

Answer:

C. x=18 is the answer

Step-by-step explanation:

X2 = 36

x = 36÷2

x = 18

4 0
3 years ago
I need help with this math
prisoha [69]

Answer:

EF =11 ft

Step-by-step explanation:

if CB = 11ft then EF will also be 11 ft since both triangles are congruent to each other

6 0
2 years ago
10 subtracted from a number is 15.
Vlada [557]
When negative five is subtracted from a number the result is 10. The number is 5.
x - (-5) = 10
x + 5 = 10
x = 10 - 5
x = 5
8 0
3 years ago
Hakeem shot the basketball 28 times and made 17 baskets. What percent of his shots were baskets?
Anastaziya [24]

Answer:

60%

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which equation demonstrates the multiplicative identity property?
    9·1 answer
  • Can you help with Issue A?
    7·1 answer
  • Tom, Kristen, Kaley, and Bill bought 333 granola bars to share among themselves. They divided each granola bar into 444 equal po
    7·1 answer
  • Richie and Phoebe are saving money to buy a new tv. They need at least $510 to purchase the new TV. Phoebe weeds yards and Richi
    6·2 answers
  • Two airlines each made 30 flights. The dot plots shown compare
    9·1 answer
  • Is he cute or not his name is Arlo
    7·2 answers
  • What is the area of the patio floor shown?
    9·1 answer
  • Which is a translation of "two times the difference of a number and 7"
    15·2 answers
  • What is the equation of a line parallel to y=7x-8 that passes through (5, 22)?
    13·1 answer
  • How do you solve y=3-x<br> 2x+y=6
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!