1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
3 years ago
10

Zara filled up her car with 15 gallons of gas. If Zara paid $33.00, what was the price per gallon of gas?

Mathematics
2 answers:
Mashcka [7]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Price per gallon = Total price of 15 gallons ÷  15 gallons

                         = 33 ÷ 15

                          = $ 2.20

djyliett [7]3 years ago
5 0

Answer:

$2.20 per gallon.

Step-by-step explanation:

That is 33/15 = $2.20 per gallon.

You might be interested in
Is the function f(x)= <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%5B5%5D%7Bx%7D" id="TexFormula1" title="\sqrt[5]{x}" alt="\sqrt[5
katen-ka-za [31]

Answer:stop being lazy

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Jenny filled 12 pitchers with an equal amount of lemonade and each the total amount of lemonade in the 12 pitchers was 41.4 L ho
Masteriza [31]
41.4L = 41400ml 41400/12= 3450ml
7 0
3 years ago
Someone please help me answer this!!
Marrrta [24]

Answer:

7^9

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how to model the division of –20 by –5 on a number line.
djyliett [7]

Answer:

Yes bbtbtbt B

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helpppoooooppppppp pllalsssssss
kiruha [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

A)55 + 12 + 43=110

B) 55+14+40=98

C)55 + 16 +37 =108

HOW MUCH DOSE THE ENTERE THINK NEED TO BE WHAT THE AMOUNT ???

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which function has a vertex on the y-axis?
    16·1 answer
  • Samantha loves to download new music. She originally had 52 songs but plans to purchase 2 new songs each week. She wants to know
    7·2 answers
  • or the end-of-year party, Mt. Rose Middle School ordered 112 pizzas. There were eight fewer veggie pizzas than there were pepper
    10·2 answers
  • Segment EA is an altitude of triangle DEF. Find the area of the triangle.
    6·1 answer
  • 15+45 as a product of the GCF of the addends and another
    11·1 answer
  • PLEASE HELP!
    15·1 answer
  • Which set of expressions represents three consecutive integers?
    5·1 answer
  • Alan takes classes at both Westside Community College and Pinewood Community College. At Westside, class fees are $98 per credit
    5·2 answers
  • Each colored set of place-value blocks represents a decimal. Which explains how to find the sum of the decimals?
    8·1 answer
  • When Johan calculates how much interest he must pay, he calculates as follows: SEK 0.045-620,000 = SEK 6,975/4
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!