<h3><u>
Answer:</u></h3>
Option: C is the correct answer.
$ 1.50 is the cost of 1 eraser.
<h3><u>
Step-by-step explanation:</u></h3>
Alicia bought a notebook and several erasers at the student store.
Let the cost of 1 eraser=$ x.
Now from the scatter plot we could see that when Alicia did not bought any eraser then her total cost =$ 2.
That means cost of a notebook=$ 2.
Now when she buys a notebook and two eraser then she pays=$ 5.
i.e.
Total cost=cost of notebook+ 2× cost of 1 eraser
Total cost=cost of notebook+2×x
i.e.
5=2+2x
⇒ 2x=5-2
⇒ 2x=3
⇒ x=1.5
Hence, cost of one eraser is:
$ 1.50
First you need to distribute. when you do this you get (8v+8w)-(7v+14w) then you get like terms together, but don't forget that everything in (7v+14w) is negative. when you group like terms together you get (8v-7v)+(8w-14w) simplify and you get v-6w
Answer:
36 hours
Step-by-step explanation:
20+16= 36
0+6=6
10+20=30
Answer:
6 yards = 18 feet
16.49/18=$0.92 per fleece
15.40/16=$0.96 per fleece
Crafter's warehouse is better the price is less per feet of fleece
Step-by-step explanation:
Answer:
21.6
Step-by-step explanation:
i did the math