1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Blababa [14]
3 years ago
6

First and second place in the contest use a ratio to share a cash prize when first place pays $100 second please pay $60 how muc

h does first Place pay when second place pays $36
Mathematics
1 answer:
Talja [164]3 years ago
4 0

100/60 = x/36

Cross Multiply

3600 = 60x

x = 60

First place pays $60 when second place pays $36.

⭐ Please consider brainliest! ⭐

✉️ If any further questions, inbox me! ✉️

You might be interested in
A number k less than 10
svlad2 [7]
Your answer would be

10 - k
5 0
4 years ago
An isosceles triangle has a perimeter of 16. Two legs have length L an the center has a length of six. What is the area of the t
Dmitriy789 [7]

Answer:

Restate the question

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
​It takes an ant farm 6 days to consume 3/8 of an apple. ​(​Show all work) At that rate, in how many days will the ant farm cons
Lana71 [14]

Answer: 48 days

Step-by-step explanation:

Given

Ant takes 6 days to consume  \dfrac{3}{8} of an apple

Using unitary method

6\ \text{days}\rightarrow \quad \frac{3}{8}\ \text{of an apple}\\\\1\ \text{apple takes}\rightarrow \quad \frac{8}{3}\times 6=16\ \text{days}\\\\3\ \text{apples take}\rightarrow\quad 16\times3=48\ \text{days}

6 0
3 years ago
WILL GIVE BRAINLIEST AND LOVE YOU FOREVER, PLEASE ANSWER NOW!!!<br><br>​
Svetach [21]

Answer:

y=6

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Kyle pours 3/4 liter of a liquid from a beaker. Then he puts another 1/2 liter of liquid. What is the overall change in the amou
Nadusha1986 [10]

Answer:

1 and 1/4

Step-by-step explanation:

add 3/4 and 1/2, divide 1/2 into 2/4 and when you add 2/4 to 3/4 you have an extra quarter. therefor you have 4/4 and 1/4 which is 1 and 1/4.

hope this helps <3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The graph shows the stock value for a technology company from 2002 to 2005. From this graph, what is the most likely value of th
    13·1 answer
  • If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?
    6·2 answers
  • 7. Which number is between it and V14 ?*<br> A. 1.5<br> B. 2.5<br> C. 3.5<br> D. 4.5
    10·1 answer
  • Consider the following equation. 6 ^ ( -x ) + 4 = 3x -1
    9·2 answers
  • Rent and other associated housing costs, such as utilities, are an important part of the estimated costs of attendance at colleg
    7·1 answer
  • Mark wants to tile a rectangular kitchen floor. If the
    14·1 answer
  • ANSWER ASAP WILL MARK BRAINLIEST
    8·1 answer
  • David weeds lawns in his neighborhood to earn money to buy video games. For each lawn, he charges $11.50. If he weeds 4.5 lawns
    13·1 answer
  • 25-foot wire connects the top of a utility pole to a point on the ground located 7 feet away from the base of the pole.
    5·2 answers
  • it takes 126 cubes that have edge lengths of 1/3feet to completely fill this plastic bin what is the area of the base of bin
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!