1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valkas [14]
3 years ago
8

A case of Mountain Dew (24 cans) cost $7.68. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
Sergio [31]3 years ago
8 0

Answer:

The answer is $0.32.

Step-by-step explanation:

You achieve this answer by taking the total price ($7.68) divided by the number of units for that price (24 cans).  Therefore:

\frac{7.68}{24} = 0.32

Westkost [7]3 years ago
3 0
0.32 cents for each unit because if you divide 7.68 by 24 it is 0.32
You might be interested in
PLEASE ANSWER THIS QUESTION
iVinArrow [24]

Answer: im pretty sure its d

Step-by-step explanation:

dhgfldfglijhbfg

7 0
2 years ago
How many solutions?​
jeyben [28]

Answer:A) no solutions

Step-by-step explanation:

1) set both problems equal to each other

2) subtract four from each side

3) subtract 2x from each side

4) 10 does not equal 0

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What percent of 88 is 132
Anit [1.1K]
\begin{array}{ccc}88&-&100\%\\132&-&p\%\end{array}\ \ \ \ |cross\ multiply\\\\\\88p=100\cdot132\ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 88\\\\p=\frac{13200}{88}\\\\\boxed{\boxed{p=150\ (\%)}}\leftarrow answer
8 0
3 years ago
213.49 in standard form
Travka [436]

Answer:

2.1349 x10^2

Step-by-step explanation:

i used a standard form calculator

7 0
3 years ago
When sales representatives for a pharmaceutical company drive to​ out-of-town meetings that require an overnight​ stay, they rec
Andreas93 [3]

Answer:

220 miles

Step-by-step explanation:

Joe got $301 for an overnight trip.

As the employees get $125 for lodging. The lodging expense will be subtracted from the total amount to get the amount for the miles he drove.

So,

Expense by company for miles driver = 301 - 125 = $176

So, Joe received $176 for miles driven

Now,

amount for one mile = $0.80

Miles driven in $176 = 176/0.80 = 220 miles

Joe drove 220 miles ..

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 88.47 feet converted into the nearest sixteenth of an inch is
    6·2 answers
  • Anybody know what the answer is
    6·1 answer
  • Distribute the following expression: 9(2g + 5)
    9·2 answers
  • A student gets paid to sell raffle tickets at the school basketball game. He earns $15 a day, plus an extra $0.25 for each raffl
    10·2 answers
  • Solve the equation.4[x+1/3]=20
    15·2 answers
  • Can someone help me with this I'll give a crown thing please hurry!​
    10·1 answer
  • Every morning Halie goes to school
    13·2 answers
  • Question 1 of 25
    13·1 answer
  • I need help ASAP to find the solution
    9·2 answers
  • How do you find the perimeter on a coordinate plane
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!