A case of Mountain Dew (24 cans) cost $7.68. What is the unit price?
2 answers:
Answer:
The answer is $0.32.
Step-by-step explanation:
You achieve this answer by taking the total price ($7.68) divided by the number of units for that price (24 cans). Therefore:

0.32 cents for each unit because if you divide 7.68 by 24 it is 0.32
You might be interested in
Length * Width = Area
Width = Area / Length
W = 42 / 16.8
W = 2.5 inches
Answer:
x= -8 and so y=35.....solving equation
Answer:
yes
Step-by-step explanation: