An ice cream shoppe charges $1.19 for a scoop of ice cream and $0.49 for each topping. Jeb paid $4.55 for a three scoop sundae.
How many toppings did he get?
For this problem, I need the steps on how to do this. Thank you!
1 answer:
He bought 3 scoops, each costing $1.19
The cost of the three scoops= 3*1.19= $3.57
Total cost of scoops and toppings is $4.55
Cost of toppings only= 4.55-3.57= $0.98
Each topping costs $0.49
Therefore number of toppings bought= 0.98/0.49= 2
Answer: 2 toppings
You might be interested in
Answer:
24 square units
Step-by-step explanation:
I googl.ed it
I can’t do it rn so just dm me later
Check the picture below, let's use those two points on the line to get its slope.

Distributive property because if you divide -5.2+(-8.4) by -1, you get -(5.2+8.4)
Answer:
perpendicular
Step-by-step explanation:
if you find the slope of the points, they are completely opposite 4/3 and -3/4