1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ainat [17]
3 years ago
5

What is the next three terms to a sequence -1/3125, 1/625, -1/125, 1/25

Mathematics
1 answer:
Natali [406]3 years ago
3 0

Answer:

-1/3125, 1/625, -1/125, 1/25 , -(1÷5) , 1 , -5

Step-by-step explanation:

1÷625÷(-1÷3 125) = -5

-1÷125÷(1÷625) = -5

(1÷25)÷(-1÷125) = -5

Then the common ratio of the geometric sequence is -5 then we keep multiplying by -5 each time to get the next term:

(1÷25)×(-5) = -(1÷5)

-(1÷5)×(-5) = 1

(1)×(-5) = -5

You might be interested in
Triangle ABC is s defined by the points A(2,3), B (3,4), and C(6,3). Find the perimeter of a triangle. Round to 2 decimal places
Svetllana [295]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

ssdsdaaaaashjkkkllbhgdsfiii

6 0
2 years ago
Need help with these 2 problems will give brainliest answer and worth 30 points!!
Elena L [17]
Question 1.
Step 1. Add the total cost of purchasing the luxury items:
TotalCost=35.95+34.65+15.30+6.99+42.96=135.85
You will spend $135.85 purchasing the luxury items.

Step 2. Add the total cost of purchasing the name brand items:
TotalCost=19.95+15.98+9.40+4.99+29.75=80.07
You will spend $80.07 purchasing the name brand items.

Step 3. Subtract the total cost of purchasing the name brand items from the total cost of purchasing the luxury items:
135.85-80.07=55.78

Answer to the original question:
We can conclude that you will spend $55.78 more by purchasing the luxury items.

Question 2:

Part 1. 
To find the how many months will take to pay the card debt, we are going to use the credit card equation: N=- \frac{1}{30}* \frac{ln(1+ \frac{b}{p}*(1+ \frac{r}{365})^{30}))  }{ln(1+ \frac{r}{365}) }
where
N is the months to pay the card
b is the balance 
p is the monthly payment 
r is the interest rate in decimal form 

We know from our problem that the balance of the credit card is $1,367.90 and the monthly payment is $400.00, so b=1367.90 and p=400. To find convert the interest rate to decimal form, we are going to divide the rate by 100% 
r= \frac{9.5}{100}=0.095.
Now that we have all we need, lets replace the values in our credit card equation: 
N=- \frac{1}{30}* \frac{ln(1+ \frac{b}{p}*(1+ \frac{r}{365})^{30})) }{ln(1+ \frac{r}{365}) }
N=- \frac{1}{30}* \frac{ln(1+ \frac{1367.90}{400}*(1+ \frac{0.095}{365})^{30})) }{ln(1+ \frac{0.095}{365}) }
N=3.4799

It will take you 3.5 months according to our calculation, but since you pay $400 each month on the due date, we can conclude that it will take you 4 months to pay off the card.

Part 2. To calculate the total amount paid including the interest, we just need to multiply the monthly payment by the number of payments.
We know from our problem that the monthly payment is $400. We also know from our previous calculations that the number of payments is 4, so lets multiply both quantities:
400*4=1600

We can conclude that the total amount paid including interest is $1,600


5 0
2 years ago
Math help please!!!! i will mark brainliest
finlep [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

A. 221 x 5 = 1,105

225 + 245 + 222 +230 = 922

1,105 - 922 = <u>183</u>

B. 225 is the median

C. 229 is Isaac's score for the sixth game

Hope this helps :)

7 0
2 years ago
Imagine a pond. In it sits one lilypad, which reproduces once a day. Each of its offspring also reproduces once a day, doubling
sergeinik [125]

Answer: On the 29th day

Step-by-step explanation:

According to this problem, no lilypad dies and the lilypads always reproduce, so we can apply the following reasoning.

On the first day there is only 1 lilypad in the pond. On the second day, the lilypad from the first reproduces, so there are 2 lilypads. On day 3, the 2 lilypads from the second day reproduce, so there are 2×2=4 lilypads. Similarly, on day 4 there are 8 lilypads. Following this pattern, on day 30 there are 2×N lilypads, where N is the number of lilypads on day 29.

The pond is full on the 30th day, when there are 2×N lilypads, so it is half-full when it has N lilypads, that is, on the 29th day. Actually, there are 2^{30} lilypads on the 30th, and 2^{29} lilypads on the 29th. This can be deduced multiplying succesively by 2.  

4 0
3 years ago
Prove the statement holds for all positive integers:<br><br> 2 + 4 + 6 + ... + 2n = n² + n
crimeas [40]

Proving a relation for all natural numbers involves proving it for n = 1 and showing that it holds for n + 1 if it is assumed that it is true for any n.

The relation 2+4+6+...+2n = n^2+n has to be proved.

If n = 1, the right hand side is equal to 2*1 = 2 and the left hand side is equal to 1^1 + 1 = 1 + 1 = 2

Assume that the relation holds for any value of n.

2 + 4 + 6 + ... + 2n + 2(n+1) = n^2 + n + 2(n + 1)

= n^2 + n + 2n + 2

= n^2 + 2n + 1 + n + 1

= (n + 1)^2 + (n + 1)

This shows that the given relation is true for n = 1 and if it is assumed to be true for n it is also true for n + 1.

<span>By mathematical induction the relation is true for any value of n.</span>

6 0
2 years ago
Other questions:
  • scores on the act college entrance exam follow a bell-shaped distribution with mean 18 and standard deviation 6. Wayne's standar
    9·1 answer
  • Given: △ABC is equilateral. The radius of each circle is r. Find: AB
    10·1 answer
  • Kelly makes 12 candles in 3 hours. Lee makes 6 candles in 1 hour. What is the difference in the numbers of candles they each mak
    14·1 answer
  • 0.75x + 3 = 0.25x + 5.25
    13·1 answer
  • Larry's Lemons is a street vendor business that sells lemonade and lemon bars. A cup of lemonade sells for $2 and a lemon bar se
    5·1 answer
  • What is the answer to 11
    15·1 answer
  • Given the recursive formula below what are the first five terms in the sequence.
    9·1 answer
  • A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
    5·2 answers
  • There are 15 balls in an urn. 5 red balls, 5 blue balls and 5 white balls. Three balls are taken simultaneously. Let X represent
    7·1 answer
  • The triangles below are similar. Which similarity statement expresses the relationship between the two triangles?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!