1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mario62 [17]
3 years ago
6

Jeremy is recording the weights, in ounces, of different rock samples in a lab. The weights of seven rocks are listed below.

Mathematics
2 answers:
riadik2000 [5.3K]3 years ago
7 0

CCCCCCCCCCCCCCCCCCCCCC

laila [671]3 years ago
5 0

<em>Answer:</em>

<em>The correct answer is option</em><em><u> "C"</u></em>

<em><u>"The interquartile range increases"</u></em>

<em>The value of the (RIC) will increase from 4 to 5.75, that is, 44%</em>

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em> The range is defined as the difference between the maximum and minimum value of a series of data. Xmax - Xmin</em>

<em />

<em> The interleaving range (RIC) is a measure of dispersion that measures the central range of 50% of the data.</em>

<u>                                                                                                                          </u>

<em> Therefore, if a low value is included, such as five, the variance of the data would be greater and, consequently, the value of the (RIC) will increase from 4 to 5.75, that is, 44%</em>

<em />

You might be interested in
Bath and 1 yard of ribbon. She is 1/2 yard for project. She wants to divide the rest of the ribbon into pieces 1/4 yards long. H
ikadub [295]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Given:

Total length of ribbon = 1 yard

Length of ribbon used for project = \frac{1}{2} yard

Length of ribbon the rest of ribbon is to be divided = \frac{1}{4} yard

To find:

The number of ribbons of length \frac{1}{4} yard that can be made = ?

Solution:

Length of ribbon left after the 1 yard ribbon is used for project can be calculated by subtracting the length of ribbon used from the initial length of ribbon.

i.e.

Length of ribbon left = 1-\frac{1}{2} =\frac{1}{2} yard

Now, number of ribbon of length \frac{1}{4} yard can be found be dividing the length of ribbon left with the length of ribbon pieces to be cut.

i.e.

Number of ribbons:

\dfrac{\frac{1}{2}}{\frac{1}{4}}\\\Rightarrow \dfrac{1}{2}\times 4 = 2

3 0
3 years ago
Answer if you know
seropon [69]

Answer:

$26

Step-by-step explanation:

So there is a $450 budget and $60 dollars for the transport so 450-60 is 390 then 390 dived by 15 is 26 theres ur answer.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ben uses a compass and a straightedge to bisect angle PQR, as shown below: The figure shows two rays QP and QR having a common e
masha68 [24]

Answer:

∠AQS ≅ ∠BQS when segments AQ and BQ are equal.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
What is the next number in the following pattern? (Hint: Each number
sveta [45]

Answer:d

Step-by-step explanation:i look that read than started solving it

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lamar needs to read 5 novels each month.
Morgarella [4.7K]

Answer:

Each month Manuel reads 6 novels so you get

n = 6mn=6m

If you plug in 13 for m we get

n = 6(13) = 78n=6(13)=78

Manuel needs to read 78 novels in 13 months.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Underneath the appropriate column of graphs from assignment 38.2, write an equation that solves for the variable in question (se
    15·1 answer
  • Tell whether the lines for each pair of equations are parallel, perpendicular, or neither. y =-7/2x - 9 -14x - 4y = -20
    15·1 answer
  • Please Help!
    14·2 answers
  • gasoline wholesale distributor has bulk storage tanks holding a fixed supply. The tanks are filled every Monday. Of interest to
    15·1 answer
  • At Tanika's school, 3 people are chosen
    6·1 answer
  • The cost of two mopeds is the same as the cost of seven bicycles. the cost of one bicycle is $152. therefore, the cost of one mo
    11·1 answer
  • If I had seven stones and I threw 8 how many stones do I have left??
    10·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated gloves costs $15.57. What is the unit price of the pairs of gloves?
    12·1 answer
  • How many soulutions does -2(6-3x)=-12+6x have ?
    6·1 answer
  • Tell weather -3&gt;-x/5; x =10 is a solution of inequality
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!