1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
3 years ago
12

A car park is full. 1/3 of the cars leave.60% of the cars are red. There are 174 red cars. How many cars are left in the car par

k?
Mathematics
2 answers:
juin [17]3 years ago
5 0

Answer:

290

Step-by-step explanation:

60% of ⅔X = 174

60/100 × 2/3 × X = 174

⅖X = 174

X = 435

⅔X = ⅔×435

290

290 cars are left in the parking,

145 cars left

DedPeter [7]3 years ago
5 0

Answer:

Correction the answer is 290.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Pleaseee helppp meeeeee!
Hitman42 [59]

Answer:

The answer is 100, I believe.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!
Archy [21]

Answer:

3,000

Step-by-step explanation:

7 0
4 years ago
The cost of Katie’s meal at a restaurant is $15.00. She is charged 7.0% tax and leaves a tip of x dollars. Katie spent a total o
antiseptic1488 [7]

Answer:

$5.05

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Makayla is taking a math course and is working with the perimeter of rectangles. She knows the perimeter and length of her recta
Ivanshal [37]

\bf P=2L+2W\implies P-2L=2W\implies \cfrac{P-2L}{2}=W

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The number of streetlights in a town is growing linearly. Four months ago (n = 0) there were 130 lights. Now (n = 4) there are 1
stich3 [128]

13.5 months

146-130=16

16/4=4

200-146=54

54/4=13.5

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The LCD for the fractions 1/3, 3/4, 5/32, and 8/9 is
    7·1 answer
  • A grocery store has 367 cans of vegetables on each of 4 shelves. Which expression can be used to find how many cans of vegetable
    11·2 answers
  • How many significant digits does the measurement 2000 feet have
    8·2 answers
  • A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers
    11·1 answer
  • A superstar major league baseball player just signed a new deal that pays him a record amount of money. The star has driven in a
    14·1 answer
  • How to calculate this?
    5·1 answer
  • Which is the same as 7/3? A.7 divided by 1/3 B. 3 divided by 7 C.1/7 of3 D. 7 divided by 3
    5·2 answers
  • Help me asap!!!! its an emergency
    10·2 answers
  • What is the area of this shape
    9·2 answers
  • HELP ASAP PLSSSSS SRRYY I JUST NEED ANSWER RNN:(
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!