1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katena32 [7]
3 years ago
8

4 sweets cost 28 p altogether how much do 7 sweets cost?

Mathematics
2 answers:
leonid [27]3 years ago
4 0
4 sweets cost 28p altogether

28÷4=7p for each sweet

If each sweet costs 7p, then 7 sweets would be multiplied by 7

7×7p=49p

7 sweets cost 49p


iris [78.8K]3 years ago
4 0
Divide 28 by 4 then u get 7. then u multiply 7 sweets by 7 and you get 49.
so the answer is one 1 sweet costs 7$ = 7 sweets cost 49$
You might be interested in
What are some ways you can make a rectangle 10,000 cm squared (I NEED A AWNSER QUICK)​
lidiya [134]

Answer:

2 longer sides would be 4000 each, so that's 8000 total

and the 2 shorter sides could be 1000 each, so that's 2000 total

8000+2000=10,000

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Review the table on page 3 comparing in-network and out-of-network costs under the Standard Plan. Which statement is TRUE? Insur
Iteru [2.4K]

The true statement is that most insurance plans encourage the use of In-Network doctors by offering lower costs on most services they perform.

<h3>What is the meaning of Health Maintenance Organization?</h3>

An HMO is regarded as an acronym that is used for “Health Maintenance Organization”. It is know to be  companies  that has been given the power to solely to manage the provision of health care services to the people.

The use of the in-network option is one that tends to save money. The Providers in your network are known to have a form of agreements with your insurance company that tends to make one to save money.

Lean more about insurance plans from

brainly.com/question/1941778

3 0
2 years ago
What's the formula used to find the area of a hexagon
iren [92.7K]
One of the easiest methods that can be used to find the area of a polygon is to split the figure into triangles
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have 636.3 g of pennies and each penny weighs 3.03g. how many pennies do you have
nalin [4]
Total weight=number of pennies times weight of 1 penny
total weight/weight of 1 penny=number of pennies
636.3/3.03=210

210 pennies
8 0
3 years ago
A used car dealer sells SUVs and cars. Of all the vehicles, 90% are cars. Of all the vehicles 40% are red cars. What is the prob
AleksAgata [21]

Answer:

44.4%

Step-by-step explanation:

To calculate this, we proceed as follows.

we use the probability equation below;

P(A|B) = P(A and B) / P(B)

Applying the above to the scenario at hand;

P(red | car) = P(red and car) / P(car)

P(red and car) = 40% or simply 40/100 = 0.4

P(car) = 90% = 90/100 = 0.9

P(red | car) = 0.4/0.9

P(red | car) = 0.4444 which is = 44.44% ; to the nearest tenth of a percent = 44.4%

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How many students were sick after one week
    11·1 answer
  • How do the properties of a Sine Function graph (Amplitude, Period, Domain, Range and X-intercepts) Each relate to the unit circl
    6·1 answer
  • yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest
    15·2 answers
  • Write a number that has exactly two vowels
    13·1 answer
  • NEED ANSWERED ASAP!
    10·1 answer
  • Solve x/55 = 5/11. x=?
    15·1 answer
  • Describe the test grades using the measures of center
    11·1 answer
  • Jerry had k pencils. darcy and leonard then gave jerry an additional x pencils each. which expression could represent the number
    9·1 answer
  • Find the slope of the line going through the points (-4, 3) and (-1,-6)
    5·2 answers
  • 0.2r = 0.5r<br> hurry help
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!