1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
polet [3.4K]
3 years ago
9

Which is equivalent to after it has been simplified completely? Assume n ≠ 0. PICTURE BELOW

Mathematics
2 answers:
Colt1911 [192]3 years ago
8 0

Answer:

Option B

Step-by-step explanation:

Given is a term under square root sign.

Inside square root is given a rational function in n as

\frac{60n^{11} }{256n^{4} }

Simplify constant terms and n terms separately to get

=\frac{15n^7}{64} \\=\frac{n^3}{8} \sqrt{15n}

Out of the four options option 2 matches with this.

Hence correct answer is option B.

Marysya12 [62]3 years ago
7 0

We have been given an expression \sqrt{\frac{60n^{11}}{256n^4}}. We are asked to simplify our given expression.  

First of all, we will simplify the expression inside radical as:

\sqrt{\frac{15n^{11}}{64n^4}}

Using exponent property \frac{a^b}{a^c}=a^{b-c}, we will get:  

\sqrt{\frac{15n^{(11-4)}}{64}          

\sqrt{\frac{15n^{7}}{64}

Now we will use exponent property \sqrt{\frac{a^b}{a^c}}=\frac{\sqrt{a^b}}{\sqrt{a^c}}.

\frac{\sqrt{15n^7}}{\sqrt{64}}

\frac{\sqrt{15n\cdot n^6}}{\sqrt{8^2}}

\frac{\sqrt{15n\cdot (n^3)^2}}{\sqrt{8^2}}

Now we will bring out perfect squares from radical as:

\frac{n^3\sqrt{15n}}{8}

Therefore, simplified form of our given expression would be \frac{n^3\sqrt{15n}}{8} and option B is the correct choice.

You might be interested in
At the movies, you order 3 boxes of popcorn and a bottle of water. The cost of the bottle of water is $1.75. Your total cost is
anastassius [24]
X=cost of one box of popcorn.
we can suggest this equation:

3x+1.75=9.25

3x=9.25-1.75
3x=7.5
x=7.5/3
x=2.5

Answer: the equation to find the cost of one box of popcorn is 3x+1.75=9.25, and the cost of one box of popcorn is $2.5. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
WILL GIVE BRAINLEST plz help mee
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

-2 3/4

Step-by-step explanation:

i gotchu

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two kilograms of ground cinnamon is packaged into bags containing 38 g each . There will also be some cinnamon left over . How m
Kobotan [32]

Answer:

52

Step-by-step explanation:

2 kg is the same as 2000 g.

2000 g / 38 g = 52.6

There will be 52 bags (with some cinnamon left over).

5 0
3 years ago
Leah and 15 of her friends want to share 11 cookies equally. What decimal is equivalent to the fraction of a cookie each will ge
mote1985 [20]

Answer:

0.688

Step-by-step explanation:

There are 16 people total and 11 cookies.

This can be represented as:

\frac{16}{11},

which converted into a decimal is:

0.688

8 0
1 year ago
Plz help me will give crown.
Contact [7]

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

-4/15+3/5

-4/15+3×3/5×3

-4/15+9/15

-4+9/15

5/15

1/3

Hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jala put $600 in an interest bearing account with a annual compound interest rate of 5%. Jala determined that after seven years,
    10·2 answers
  • A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
    7·1 answer
  • Find two positive numbers whose product is 81 and whose sum is a minimum.
    5·1 answer
  • Which of the following is a feature of a credit card?
    8·1 answer
  • How do i find the midpoint of the line segment whose endpoints are (5, 9) and (-3, 7)
    14·1 answer
  • Find the start and end coordinates of y=2 sin x.
    12·1 answer
  • TIMERBUATING
    9·1 answer
  • Need Help with #9 :(
    8·1 answer
  • What is the value of 21 - 4 × ❒ = 5 ? in the equation below? (Show your work)
    6·1 answer
  • What are the odds of rolling a multiple of 5 using a 20 sided die?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!