1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
3 years ago
13

Which of the following is an example of a positive, as opposed to normative, statement?  A. Inflation is more harmful to the ec

onomy than unemployment is.  B. If welfare payments increase, the world will be a better place.  C. Prices rise when the government prints too much money.  D. When public policies are evaluated, the benefits to the economy of improved equality should be considered more important than the costs of reduced efficiency.
Business
1 answer:
dlinn [17]3 years ago
3 0

Answer: Option (C) is correct.

Explanation:

Positive view of the economy theory is largely based on the facts and incentives and it is engaged with most of the assumptions and check these assumptions reality to prove the facts.

On the other hand, normative view of economic theory is largely based on the statements, it is subjective and engaged with the value of the incentive or fact.

You might be interested in
Why is education considered as foundation of any proffession.
olchik [2.2K]

Answer:

because you need to know certain things to be able to understand and properly do a job

Explanation:

3 0
3 years ago
Capital gains refer to profits from the sale of investments. true false
madam [21]
It is true that capital gains refer to profits from the sale of investments. 
7 0
2 years ago
Carey Company had sales in 2016 of $1,560,000 on 60,000 units. Variable costs totaled $900,000, and fixed costs totaled $500,000
user100 [1]

Answer:

Results are below.

Explanation:

<u>Giving the following information: </u>

Selling price per unit= 1,560,000 / 60,000= $26

Unitary variable cost= 900,000 / 60,000= $15

Fixed costs= $500,000.

<u>First, the income statement without the changes:</u>

Sales= 1,560,000

Total varaible cost= (900,000)

Contribution margin= 660,000

Total fixed costs= (500,000)

Net operating income= 160,000

<u>Now, with the changes:</u>

Unitary variable cost= (15*0.8)= 12

Selling price= 26 - 1.5= $24.5

Sales in units= 60,000*1.05= 63,000

Fixed costs= 500,000 + 100,000= $600,000

Sales= 24.5*63,000= 1,543,500

Total variable cost= (12*63,000)= (756,000)

Total contribution margin= 787,500

Fixed costs= (600,000)

Net operating income= 187,500

3 0
2 years ago
On the day before his presentation, Jamie was advised to.
stellarik [79]

Answer:

Go to the room beforehand and figure out what technology he needed to bring.

Explanation:

In bussiness presentation you wont always expect your client to provide you with the technology needed to give the presentation. It is best for you to ask and then come prepared rather than go empty handed.

5 0
3 years ago
Your company has a cost differentiation strategy regarding its products. there are several new entrants into your saturated mark
gtnhenbr [62]

1) Change the nature of the product

2) Give away discounts

3) Reduce the price of the product compared to the competitiveness of the market

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How do investors make money off debt
    11·1 answer
  • The primary purpose of the life insurance replacement regulation is to protect the
    14·1 answer
  • Directional Lock Question #5: This investment is bought with the goal of
    14·1 answer
  • What is a personal financial statement?
    6·1 answer
  • If a community college decided to build an academic building, then the money and resources would not be available for a parking
    9·1 answer
  • Suppose Adam wants to have $750,000 in his IRA at the end of 30 years. He decides to invest in an annuity paying 6% interest, co
    8·1 answer
  • A nephew has been given a durable power of attorney over his uncle's brokerage account. Upon the death of the uncle, the power o
    6·1 answer
  • If you want to analyze customer data from your territory in an effort to identify new opportunities for sales growth, using ____
    5·1 answer
  • Cullumber Company incurred $800000 of research and development costs in its laboratory to develop a new product. It spent $15000
    6·1 answer
  • In a(n) ________ strategy, managers try to gain a competitive advantage by focusing the energy of all the organization's departm
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!