1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galina1969 [7]
3 years ago
15

Ella has $115. She wants to purchase a cell phone for $53 and spend the rest on music. Each music album costs $9. Write and solv

e an inequality for the number of music albums she can purchase.
Mathematics
1 answer:
lana [24]3 years ago
3 0
53 + 9x < 115
THE LESS THAN SYMBOL SHOULD HAVE A LINE UNDER IT!
You might be interested in
Four more than three times a number x is -26
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

<u><em>x = -10</em></u>

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
NEED HELP ASAP, What is the angle of rotation from ARST TO AR'ST? Assume that the center of rotation is the origin.
LenaWriter [7]

Answer:

c if not d

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Michael goes to the store to buy apples. He buys 3 apples for $3.75. What is the unit rate?
____ [38]

Answer

yes it is 1.25/1

Step-by-step explanation:

divide 3.75 by 3

3 0
3 years ago
You will write a procedural page explaining how to find the volume of a prism. This must be done in complete sentences and using
Alex777 [14]
The formula for the volume of a prism is V=Bh, where B is the base area and h is the height.The base of the prism is a rectangle.The length of a rectangle is 9cm and the width is 7cm.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joe's bill at grocery store came to $6.08 he paid with a $10 bill and a dime how much change do you get Joe's bill at the grocer
Levart [38]

Answer:

$4.02

Step-by-step explanation:

$10.10 - $6.08 = $4.02

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Factor out -1/4 out of -1/2x-5/4y
    8·1 answer
  • A flyer for Hubbard’s Food Mart lists some cereals on sale this week at 10% off. If the regular price of Rice Cereal is $3.99, w
    9·1 answer
  • 45 in simplest rational form
    14·1 answer
  • The Cooking Club made some pies to sell
    5·1 answer
  • −n+(−3)+3n+5 combine like terms
    15·1 answer
  • Please answer this question in two minutes
    6·1 answer
  • Is C=15P a direct or partial variation
    5·2 answers
  • Can someone help me out with 1-5 pls!?
    15·1 answer
  • What is the surface area of the triangular prism?
    13·1 answer
  • Ben participated in a diving competition from a platform 25 feet above the
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!