1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leva [86]
3 years ago
5

A grocery store manager notices that this month her store sold a total of 623 gallons of ice cream, which represents a decrease

of 15% from last month. On the other hand, her store sold 912 pounds of broccoli this month, which represents an increase of 22% from last month. How much ice cream and broccoli did the store sell last month? Round your answers to the nearest integer.
The store sold _______ gallons of ice cream last month.

The store sold _______ pounds of broccoli last month.
Mathematics
1 answer:
kotykmax [81]3 years ago
6 0

Answer:

- The store sold 733 gallons of ice cream last month.

- The store sold 748 pounds of broccoli last month.

Step-by-step explanation:

Given

Ice\ Cream = 623

\%\ Ice\ Cream = 15\%

Broccoli = 912

\%\ Broccoli = 22\%

Solving (a): Gallons of Ice Cream

<em>Let Gallons sold last month be G1; Gallons sold this month be G2;</em>

The relationship between both is:

G2 =G1 - 15\% * G1

Substitute 623 for G2

623 =G1 - 15\% * G1

623 =G1 - 0.15 * G1

623 =G1 - 0.15 G1

623 =0.85 G1

Divide through by 0.85

G1 = 623/0.85

G1 = 732.941176471

G1 = 733

Solving (b): Pounds of Broccoli

<em>Let Pounds sold last month be P1; Pounds sold this month be P2;</em>

The relationship between both is:

P2 =P1 + 22\% * P1

Substitute 912 for P2

912 =P1 + 22\% * P1

912 =P1 + 0.22 * P1

912 =P1 + 0.22 P1

912 =1.22 P1

Divide through by 1.22

P1 = 912/1.22

P1 = 747.540983607

P1 = 748

You might be interested in
What is the difference of 56.45 and 49.26
vodomira [7]

Answer:

7.19

Step-by-step explanation:

  56.45

-  49.26

--------------

   07.19

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If each cat population doubles by 2010, which value will be closest to the average pet cat population for these countries in 201
kenny6666 [7]
It would be c i think
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bakery charges $14.00 for 4 croissant sandwiches. What is the unit rate?
sattari [20]

Answer:

The answer is $3.5/croissant sandwitch

Step-by-step explanation:

$14/4

=$3.5/croissant sandwitch

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the graph for f(x)=3 tothepowerof x? Pls just say the letter, no pictures. I can't see them. For 20 points.
Dafna1 [17]
The answer is D. Trust me
4 0
3 years ago
Please, 10 points if you answer this question for me, in less than 21 hours.
adoni [48]
V initial = 0
v final = 1920 m/s
t = 3 2/3 mins = 220s
d = ?

d = 1/2(vi + vf)t
d = 1/2((0)+(1920))(220)
d = 211200m
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify 4xy + 9x - 3y + z + xy
    11·2 answers
  • Can I please get Help with this math problem please
    14·2 answers
  • jessica is selling books during the summer to earn money for college. She earns a commission on each sale but has to pay for her
    7·2 answers
  • Paul wants to gift wrap the boxes. He has 1,000.00 square inches of wrapping paper. Does Paul have enough to wrap all three boxe
    13·1 answer
  • A sphere has a diameter of 18 inches. What is the volume of this sphere? Use ​ ≈ 3.14 and round your answer to the nearest tenth
    10·2 answers
  • Please answer my question, and if you can please provide an explanation so I can learn from it. 50 POINTS.
    15·2 answers
  • George drives 4 hours. Each hour the gas tank changes by -¼ gallon. What is the total change in the gallons of gas in the tank?
    9·1 answer
  • I need help thank you
    11·2 answers
  • I need help!!!!!!!!!!!
    14·1 answer
  • From the below table determine the rate of change (which is the same as slope).
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!