Answer:
---- in dollars
---- in cents
5 dollars 94 cents
Step-by-step explanation:
Given
Pears

per pound
Grapes

per pound
Required
Determine the amount paid for the fruit in dollar and cents
First, we need to calculate the amount paid for each fruit.
This is calculated by multiplying the amount per pound by the number of pounds bought.
For Pears:

Convert fraction to decimal


For Grapes

Convert fraction to decimal


Next, we add both amounts together to get the total amount spent in dollars.



Multiply by 100 to convert this amount to cents


And it can be represented as dollars and cents as:
5 dollars 94 cents
Answer:
An equation is c = 15m
Step-by-step explanation:
Answer:
I think it would be 1 out of 6 or B.
Step-by-step explanation:
I think so because there are 6 sides to a cube and if Mrs.Clever only rolls it once then it would be 1 out of 6.
The answer is a 45 degree rotation Clockwise. Hope that helps! :)
Answer:
$210
Step-by-step explanation:
We will model the food booth and game booth as linear functions
where
is the charge per day,
is the flat fee, and
is the number of days.
Food booth: 
Game booth: 
We solve for both equations, letting
:


We add the two values to obtain the total cost of $210.