1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katovenus [111]
3 years ago
8

If i leave my house at 6:52 am and run 1 mile at an easy pace (8:15 per mile), then 3 miles at tempo (7:12 per mile) and 1 mile

at easy pace again, what time do i get home for breakfast?
Mathematics
1 answer:
FinnZ [79.3K]3 years ago
8 0

Running 2 miles at 8:15 per mile takes 16:30 minutes.

Running 3 miles at 7:12 per mile takes 21:36 minutes.

The total running time is 16:30 + 21:36 = 38:06 minutes. That length of time after 6:52 am is 7:30:06 am.

You get home for breakfast at 6 seconds past 7:30 am.

You might be interested in
An American tourist visits South Africa with $3000. The exchange rate when she arrives is
algol [13]

9514 1404 393

Answer:

  $2505.80

Step-by-step explanation:

After the first exchange, the tourist has ...

  $3000(12.90 R/$) = R38,700

After 7 days, she has ...

  R38,700 -7(R900) = R32,400

After the second exchange, she has ...

  R32,400 × ($1/R12.93) = $2505.80

She gets $2505.80 at the second exchange.

8 0
2 years ago
A lap around a school track equals
Rom4ik [11]
B if you need an explain I can do it
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write an equation of a line with the given slope and y intercept from the graph
goblinko [34]

Answer:

y = 1.5x - 1 or y = 1 1/2x - 1 or y = 3/2x - 1

Step-by-step explanation:

y = mx + b

b is the point on the y

y = -1

so

b = -1

now the slope

m = rise/run

m = 3/2

so

y = 1.5x - 1

<em><u>Plz mark as brainliest if correct!!!</u></em>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A perfect score on a test with 25 questions is 100 each question is worth the same number of points Fred got a score of 84 on th
Blababa [14]
A division problem is -64 divided by -4 which equals 16 since 16 points was deducted from 100 points
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Whats the relationship between the 6s in 660,472?
Bond [772]
The six in the right is 10times more than the 6 on the left then the other way arounft
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • On Tuesday Wilbur bought 5 hats. On Wednesday half of the hats he had were
    13·2 answers
  • Write your answer as a fraction in simplest form subtract 5/8-3/5
    7·1 answer
  • Danny had $116 to spend on nine books. After buying them he had $72 left. How much did each book cost?
    13·1 answer
  • There are 52 cards in a deck, and 13 of them are hearts. Consider the following two scenarios:
    7·1 answer
  • Kalida runs 3 laps in 9 minuets and sonya runs 2 laps in 7 minuets who can run faster?
    11·2 answers
  • Movie tickets cose $8. You want to buy as many tickets as possible with $36. Write and solve an inequality . Tell how many ticke
    10·1 answer
  • Need help again. Please explain your answer.
    12·1 answer
  • ***NOTE YOU WOULD EARN 40 POINTS IF YOU ANSWER THIS QUESTION***
    10·1 answer
  • Please help me with this homework
    10·1 answer
  • F(t)=t^2+19t+60<br> What are the zeros of the function and what is the vertex of the parabola?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!