1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EleoNora [17]
3 years ago
13

If Tim spends $22.00 on 10 gallons of gas, how much did gas cost per gallon?

Mathematics
2 answers:
irinina [24]3 years ago
5 0
22.00 / 10 = 2.20 per gallon
kaheart [24]3 years ago
5 0

The answer is obviously $2.20

You might be interested in
Bryan is buying notebooks and pens at an office supply store. Notebooks cost $3.59 and pens cost $1.49. He can spend up to $13 o
nordsb [41]
3.59x+1.49y=13.00
that should help
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In an exponential function like the one shown below, what does the a term and the b term
Ivenika [448]
The duma a term is the x interest
5 0
3 years ago
Two students in the same Spanish class, Perry and Dakota, plan to get together after school
shtirl [24]

Answer:

Dakota=20 perry=25 together= 45

Step-by-step explanation:

First step, remember to keep 5

second step, if they are find keep multiplying until they both meet the same number which is 20, but they both have 20. But Perry will have 25 since he started a day before

3 0
3 years ago
A machine fills containers with 35 ounces of raisins. After the containers are filled, another machine weighs them. If the conta
EleoNora [17]

Answer:

a think only thing thats close to my data

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
To determine a monthly budget for gasoline, Rachael determines that she can not spend more
IrinaK [193]

The solution of the given inequality is:

x ≤ 15.24

<h3>How to solve the inequality?</h3>

We know that the maximum that she can spend on gasoline is the 12% of $400.

That is:

(12%/100%)*$400 = 0.12*$400 = $48

Now, we know that each gallon of gas costs $3.15, then if x is the number of gallons of gas that she buys, we have the inequality:

x*$3.15 ≤ $48

To solve the inequality, we need to divide both sides by $3.15

x ≤ $48/$3.15

x ≤ 15.24

So the maximum number of gallons of gasoline that she can buy is 15 gallons (actually a little more).

If you want to learn more about inequalities:

brainly.com/question/18881247

#SPJ1

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Which one of the following numbers is an irrational number? A. 5.364 B. 123⁄455 C. 3.131131113… D. 8.234234…
    8·2 answers
  • Safiya deposited money into a bank account that earned 6.5% simple interest each year. After 3 1/2 years, she had earned $36.40
    10·2 answers
  • Use the intercept form to find the equation of the line with the given intercepts. The intercept form of the equation of a line
    11·1 answer
  • Calculate the mean in this data set number of sites- 15 total number of shield darters found - 75
    15·2 answers
  • The points P, Q, R and S all lie on the same line segment, in that order, such that the ratio of PQ : QR: RS is equal to 4:2:1.
    6·2 answers
  • Evaluate the summation of negative 5 n minus 1, from n equals 3 to 12..
    9·2 answers
  • An apple pie is divided into eight equal slices with each slice being 280 calories. How much calories are in the entire pie
    8·1 answer
  • Amelia is calculating the density of soccer balls in a bag. She knows the number of balls in the bag and the volume of the bag.
    15·1 answer
  • Is 3/8 bigger than 45/100
    11·1 answer
  • 6) Find mZCAB , PLS HELP.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!