1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jolli1 [7]
3 years ago
11

The ratio of the number of cups of blue paint to the number of cups of red paint that Lara mixed to make a shade of purple paint

is 3:1
Part A: Write a sentence to describe the number of cups of blue paint that Lara mixed with each cup of red paint. (4 points)

Part B: How many cups of red paint should Lara add to each cup of blue paint to make the shade of purple? Explain your reasoning. (

Part C: If Lara purchased 6 cups of blue paint for $48, what is the unit price per cup of blue paint? (2 points)
Mathematics
1 answer:
Vikki [24]3 years ago
4 0

Answer:

a

Generally given that the number of cups of blue to that of red paint is 3: 1 then the Lara mixed 3 cups of blue paint with 1 cup of red paint

b

The number is  x=  \frac{1}{3}

c

The price is P  = \$ 8

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

   The ratio of  the number of cups of blue paint to the number of cups of red paint is  r  =  3: 1

Generally given that the number of cups of blue to that of red paint is 3: 1 then the Lara mixed 3 cups of blue paint with 1 cup of red paint

Given that  1 cup of  red paint  =>   3 cups of blue paint

                 x cup of  red paint  =>  1  cup of  blue paint

So

         x=  \frac{1 *  1}{3}

=>      x=  \frac{1}{3}

Generally the unit price of a cup of blue paint is mathematically represented as

     P  =  \frac{48}{6}

=>  P  = \$ 8

     

You might be interested in
At a school there are five lessons in a day in total the five lessons last 4 hours assume that each session lasts the same amoun
ikadub [295]

Answer:

48 minutes long

Step-by-step explanation:

For a total amount of minutes the lessons are, take 4x60. 4 for the total time in the lessons and 60 for 60 minutes in an hour. 4x60= 240 minutes.

Take 240/5. 240 is the total number of minutes and with the five lessons being the same amount of time, you divide the total number of minutes by the number of lessons. 240/5= 48 minutes

7 0
1 year ago
A glass vase is shaped like a cylinder and has a radius of 2.5 inches. The vase holds 170 cubic inches of water. How tall is the
nataly862011 [7]
Formula for volume of cylinder:  pi*r^2*h
170 = 3.14*2.5^2*h
170=19,625*h
170/19.625 = h; h = 8.66 inches



5 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 5 oranges, three apples, 12 grapes, and 2 avocados in the fruit basket of Ms. Canton's refrigerator. Write a ratio of
Akimi4 [234]

Answer:

6:11

Step-by-step explanation:

There are 12 grapes and 12 + 5 + 2 + 3 = 22 total fruits, so the ratio is 12:22 which simplifies to 6:11.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
#10. Would I do 3length•1width•2height?
sergeinik [125]
Yes, you are right. the length is 3, the height is 2, and the width is 1

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sum of 3/4 and 18/19 closest to 0 1 2
Lisa [10]
2 because it is when you round 3/4 to 1 and 18/19 to 1. you then add 1+1 equals 2 . so my answer is correct.
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Selena walk from home to school each morning and back home each afternoon altogether she walks 2/3 mile each day how far does Se
    9·2 answers
  • The local humane
    6·1 answer
  • A person who claims to be psychic says that the​ probability, p, that he can correctly predict the outcome of the value of of a
    10·1 answer
  • Find the area of the triangle with the given measurements. Round the solution to the nearest hundredth if necessary.
    5·1 answer
  • How many solutions exist for the system of equations below?
    15·2 answers
  • -3x+2y=-17<br> -6x+3y=-30
    6·1 answer
  • Last year Amy eared £18400
    14·1 answer
  • Sarah backstrokes at an average speed of 8 meters/second and swims for 250 seconds, how far did she swim?
    11·1 answer
  • Three times the larger of two numbers is equal to four times the smaller. The sum of the numbers is 21. Find the numbers.
    7·1 answer
  • H(h(x))<br><br> Let h(x)= 2x^2
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!