1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Novosadov [1.4K]
3 years ago
5

Expand this please 2/9(9/4x-9)

Mathematics
1 answer:
telo118 [61]3 years ago
6 0
2/9(x)9/4 =18/36
1/2
2/9(x)-9
-18/9
-2
Answer:: y=1/2x-2
You might be interested in
Solve the equation for t. (t-7)^2+18=9
Anika [276]

Answer:

t = 7 + 3i

Step-by-step explanation:

(t-7)^2 + 18 = 9

(t-7)^2 = 9 - 18

(t-7)^2 = -9

(t-7) = sqrt(-9) = |3| sqrt(-1)

t = 7 + 3i

4 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7Bx%5E%7B2%7D%20-%201%20%7D%20%20-%20%20%5Cfrac%7B1%7D%7Bx%20-%201%7D%20" id
Degger [83]

Answer:

-x/x^2-1

Step-by-step explanation:

-x^2+x/x^3-x^2-x+1

x(-x+1)/(x+1)(x-1)(x-1)

-x/x^2-1

5 0
3 years ago
A girls hair is 23 inches long how long and grows about half an inch every month how long will her hair be in 2 years
jasenka [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

1/2 multiplied by (12 multiplied by 2)

1/2 (24)

= 12 inches grown + 23 inches

= 35 inches long

4 0
4 years ago
an antique has a price of 269. the sales tax rate for the country is 8.8%.how much sales tax will be due
AnnyKZ [126]
If you are trying to find tax, the answer is $23.67,

But if you are trying to find the total price, the answer is $292.67
3 0
3 years ago
What is the volume of the square​ pyramid? 11cm and 11cm
AleksAgata [21]

Answer:

1331 feet3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1 ln(1) + 2 ln(2) + 3 ln(3) + ⋯ + 10 ln(10)
    5·1 answer
  • Lisa needs to get her roof re-done The roofing company charges a $500 flat fee They also charge $1.25 per square foot of the roo
    15·2 answers
  • What percent of 86 is 14
    13·2 answers
  • NEED THIS ANSWER ASAP!!!!!<br> 4m + 3(n + 7m)
    12·1 answer
  • 3. There are 12 seals, 4 whales, and 8 dolphins at the aquarium. Complete the picture graph to show the data.​
    14·1 answer
  • Solve the following equation for y<br> 1/2x+y=24<br> what is y?
    11·1 answer
  • The product of two numbers is 16/3 if one of the number is 48/5 what is the other one?
    6·1 answer
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
  • Add: 7,288 + 6,627 + 4,515
    8·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=4x%20%7B%7D%5E%7B2%7D%20%20%2B%2020x%20%2B%2025" id="TexFormula1" title="4x {}^{2} + 20x + 25
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!