1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
4 years ago
11

Jose's school spent $1284 on 9 sticksof memory and a new hard drive. The hard drive cost $168. Which is the reasonable estimate

of the cost of one stick of memory?
Mathematics
2 answers:
myrzilka [38]4 years ago
4 0
Subtract the cost of the hard drive from the original $1284 and divide the answer you got by the 9 sticks of memory for your answer.
Andrews [41]4 years ago
4 0
Answer:$124 because you divide 1116 by 9
You might be interested in
The time to fly between new york city and chicago is uniformly distributed with a minimum of 120 minutes and a maximum of 150 mi
Paul [167]
120+150=270
270÷2=135
Mean=135
5 0
3 years ago
A man is planning to take his vacation in three weeks. He determines that there is a 15% chance of rain on any given day in that
mixas84 [53]
Answer: 15%

Explanation: if it has 15% chance of rain on any given day so that’s 15% chance on every day that week and I’d think about rescheduling that vacation for another week
4 0
3 years ago
What is the correct first step to solve this system of equations by elimination?
storchak [24]

\bold{\huge{\pink{\underline{ Solution }}}}

\bold{\underline{ Given }}

  • <u>We </u><u>have </u><u>given </u><u>two </u><u>linear </u><u>equations </u><u>that</u><u> </u><u>is </u><u>2x </u><u>-</u><u> </u><u>3y </u><u>=</u><u> </u><u>-</u><u>6</u><u> </u><u>and </u><u>x</u><u> </u><u>+</u><u> </u><u>3y </u><u>=</u><u> </u><u>1</u><u>2</u><u> </u><u>.</u>

\bold{\underline{ To \: Find }}

  • <u>We </u><u>have </u><u>to </u><u>find </u><u>the </u><u>value </u><u>of </u><u>x </u><u>and </u><u>y </u><u>by </u><u>elimination </u><u>method</u><u>. </u>

\bold{\underline{ Let's \: Begin }}

\sf{ 2x - 3y = -6 ...eq(1)}

\sf{ x +  3y = 12 ...eq(2)}

<u>Multiply </u><u>eq(</u><u> </u><u>2</u><u> </u><u>)</u><u> </u><u>by </u><u>2</u><u> </u><u>:</u><u>-</u>

\sf{ 2( x + 3y = 12 )}

\sf{ 2x + 6y = 24 }

<u>Subtract </u><u>eq(</u><u>1</u><u>)</u><u> </u><u>from </u><u>eq(</u><u>2</u><u>)</u><u> </u><u>:</u><u>-</u>

\sf{ 2x + 6y -( 2x - 3y) = 24 -(-6)}

\sf{ 2x + 6y - 2x + 3y = 24 + 6 }

\sf{   9y = 30 }

\sf{   y = 30/9}

\sf{\red{ y = 10/3}}

<u>Now</u><u>, </u><u> </u><u>Subsitute</u><u> </u><u>the </u><u>value </u><u>of </u><u>y </u><u>in </u><u>eq(</u><u> </u><u>1</u><u> </u><u>)</u><u>:</u><u>-</u>

\sf{ 2x - 3(10/3) = -6 }

\sf{ 2x - 10 = -6 }

\sf{ 2x  = -6 + 10}

\sf{ x  = 4/2}

\sf{\red{ x  = 2}}

Hence, The value of x and y is 2 and 10/3

6 0
3 years ago
Steel loading ramps are used to load a
tia_tia [17]

Answer:

6.25 feet.

Step-by-step explanation:

Let L be the length of the ramp in feet.  

We have been given that steel loading ramps are used to load a lawn mower onto a truck bed 37.5 inches above the ground. The ramp make a 30° angle with the ground.

We can see from our attachment that ramp and truck bed forms a right triangle with ground. The truck bed is opposite side and length of ramp is hypotenuse of our given angle.

Since we know that Sine relates the opposite and hypotenuse of a right triangle, so we will use Sine to solve for L.

Upon substituting our given values in above formula we will get,

Therefore, the length of the ramp is 75 inches.

Let us convert the length of ramp in feet.

1 feet = 12 inches.

Therefore, the length of the ramp is 6.25 feet.

6 0
3 years ago
Something times something that equals 7
Anestetic [448]
Well since two solid numbers cant make 7 I would do 3.5 x 7
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (07.08 HC)The graph shown here displays the distance, in miles, traveled by an airplane in a certain number of hours. Based on t
    11·2 answers
  • Susan bought a jacket on sale. The original price of $35 was marked down to $25. What was the percent discount because of sale?
    8·2 answers
  • Tom is deciding whether or not he should become a member gym to use their basketball courts. The membership cost is $135. Member
    12·1 answer
  • Molly bought ten fancy pens for a total of $60. How much did each pen cost
    13·2 answers
  • What is the area of this figure enter your answer in the box 4cm 5cm 5cm​
    7·2 answers
  • Ur so worth it...ok now enough about u...help plz
    15·1 answer
  • Solving systems of equations has been used consistently throughout this course in order to shed light on all kinds of different
    6·1 answer
  • Find the midpoint of the line segment.
    12·1 answer
  • Point Q(2, −1) is rotated 90° clockwise about the origin.
    13·1 answer
  • Round 10569.940473 to the nearest cent
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!