1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
6

How many cenimeters are 1 meter

Mathematics
2 answers:
aleksley [76]3 years ago
7 0
100 cm

1 m is equivalent to 100cm
sesenic [268]3 years ago
5 0

Answer:

The answer is 100 cm :)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is greater 6 km or 6100 cm
Slav-nsk [51]
The answer to this question is 6 km

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does the line represented by the equation: y=-2x+5 have a positive slope?
Veronika [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

No, it doesn’t have a positive slope because the negative sign in front 2 means that the slope is negative and going down. If the slope would’ve been positive than there wouldn’t have been a negative sign and it would go up.

7 0
3 years ago
How do you solve x+6/11=10/11
laiz [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

x+6/11=10/11

This is a linear equation, because x has no power, so it will be solved by making x the subject of the equation.

Make x the subject

x+6/11=10/11

x=-6/11+10/11

x=10/11-6/11

Since both fractions have the same denominator, the LCM remains 11

x=(10-6)/11

x=4/11

To check if the answer is correct, we substitute x for 4/11 in the equation. And both sides of the equation must be equal

x+6/11=10/11

4/11+6/11=10/11

(4+6)/11=10/11

10/11=10/11

7 0
3 years ago
Samantha Vega's gross weekly salary is $600. Her weekly federal withholding is $35.00. The Social Security
dedylja [7]

Answer:

$102.30

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me plz I really appreciate it
mojhsa [17]
4 dollars they contributed 4 dollars each
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • It costs $36 for 4 movie tickets. What is the unit price
    15·2 answers
  • Why do you need to find the number that is halfway between 0 and 1 and 1/2 ?
    5·1 answer
  • The number of students who participated in sports
    10·1 answer
  • Draw the straight line y= x+2
    7·1 answer
  • What is 95% off $780
    8·2 answers
  • PLS HELP ME WITH THISS THANK YOU !
    10·2 answers
  • 40% of 320= 128 * 320=
    5·1 answer
  • What word describes the slopes of the line
    14·1 answer
  • Write the ratio for tan A. ​
    15·1 answer
  • Jessica and her family bought 5 tickets to a
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!