1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
steposvetlana [31]
3 years ago
13

A least squares regression line was calculated to relate the length​ (cm) of newborn boys to their weight in kg. The relationshi

p between Length and Weight has an Rsquared of 58.6​%. Write a sentence​ (in context) summarizing what the Upper R squared says about this regression.
Mathematics
1 answer:
maks197457 [2]3 years ago
8 0

Answer:

58.6% of the variation in length (in cm) of new born boys and their weight (in kg) is explained by the line of best fit.

Step-by-step explanation:

Given the following :

R² value = 58.6% comparing the length (cm) of new born boys to their weight (kg)

The R² value is called the Coefficient of determination. It is obtained by taking the square of the correlation Coefficient (R). The value gives the proportion of Variation between the independent and dependent variables which is explained by regression line. In the scenario above, the R² value means that 58.6% of the variation in length in centimeter of new born boys and their weight (in kg) is explained by the line of best fit. While (100% - 58.6% = 41.4%) is due to other factors.

You might be interested in
A projectile is fired at 571 mi hr. How fast is that in meters per second to the nearest whole value? Use the conversion factor
ELEN [110]

Answer:

Consider this: factors that are the same that are in the numerator and denominator of a fraction cancel out.

e.g. 20/30 = [2(10)]/[3(10)] = 2/3      This is because the 10 present in the numerator exactly equals the 10 present in the denominator.

We can use the above principle for these types of problems!

If the projectile is fired at 422 mi/hr, and we want to convert this speed into m/s, we just need to go through the following process:

422 mi/hr * 1610m/1mi * 1hr/60min * 1min/60s = 189 m/s

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
in the actual room, the distance between the front and back walls is 8 feet. what is the actual length of the front wall, in fee
Bogdan [553]

Answer:

8 feet

Step-by-step explanation:

it actually will be 8 feet

3 0
2 years ago
△QRS is rotated about point P to △Q′R′S′ . Which statements are true about the pre-image and image?
yuradex [85]

Note that rotation will not affect the shape and size of an object.

Rotation with respect to a point preserves the corresponding sides and the corresponding angles of the original image.

Hence, the statements

The corresponding angle measurements in each triangle between the pre-image and the image are preserved and

The corresponding lengths, from the point of rotation, between the pre-image and the image are preserved

are true.

3 0
2 years ago
Given f(x) = 2x² + 4 and g(x) = 3x – 1 ……<br> What is (fg)(x)? <br><br> Show your work.
Lelu [443]

Answer:

(fg)(x) = 6x³ - 2x² + 12x - 4

Step-by-step explanation:

( f g ) ( x ) = f ( x ) * g ( x )

f(x) = 2x² + 4

g(x) = 3x – 1

( f g ) ( x ) = (2x² + 4) (3x – 1)

               = 6x³ - 2x² + 12x - 4

6 0
3 years ago
A $30 shirt is marked, "Get 25% off." What is the sale price of the shirt?
Alchen [17]
Answer : $22.50
Explanation: .30•25=7.5 30-7.5=22.5
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What number can you multiply by −2√ to get a rational number?
    11·1 answer
  • A ball's position, in meters, as it travels every second is represented by the position function s(t) = 4.9t^2+ 550. What is the
    7·1 answer
  • kayla has a tshirt store. She sold three times as many white tshirts as blue tshirts. she sold a total of 48 tshirts. How many w
    6·1 answer
  • Two more than 16 times a number is the same as 21 less than the product of -7 and the number
    6·1 answer
  • K= 2m-x/ x solve for x
    12·1 answer
  • PLEASE HELP!!
    9·1 answer
  • Help I need to submit this ASAP​
    12·1 answer
  • A 50 once container of popcorn costs $6.00. What is the cost per ounce of popcorn
    11·1 answer
  • Write an expression for the cost of a drink and popcorn for one person
    11·2 answers
  • Solve each equation. Check your solution.<br> 2 + ba = -4
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!