1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kkurt [141]
3 years ago
13

Two parallel lines are cut by a transversal such that two alternate interior angles are formed. If one of the angles is 72 degre

es and the other angle is ( 5x + 2) , what is the value of x? *
Mathematics
1 answer:
levacccp [35]3 years ago
3 0

Answer:

x=18

Step-by-step explanation:

5x+2=72

    -2  -2

5x=70

---------

  5

x=18

You might be interested in
Y(1 - 2x) + xy²(I - 2x)²​
Ghella [55]
How do you want this solved?
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Amiah has 5 pounds of slime for her party bags each bag needs 1/6 of a pound. How many party bags can Amiah make
Fiesta28 [93]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

if each bag needs 1/6 and their is 5 pounds then you keep going until you reach 5.

6 0
3 years ago
If quadrilateral RAUF ≅ quadrilateral CLYD, which statement is true?
navik [9.2K]

Answer: CY ~= À

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which signs do you have to fill ( + , - , × , ÷ , √ , = ) in between the numbers to make this a true equation.
elena55 [62]

Answer:

put them in order

Step-by-step explanation:

1/2+2-3=309y6

3 0
3 years ago
A special filter can process 34 gallon of liquid in 25 minutes. If the filter processes a liquid at a constant rate, what is the
Crazy boy [7]

Answer:

1.36

Step-by-step explanation:

34/25=1.36 wait nvm I messed up

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I NEED HELP FAST PLEASE!!!
    9·1 answer
  • Kendall is buying a home for 119,000 she is making a 12% down payment and financing the rest with 20-year loan at 4.5% interest
    6·1 answer
  • If sin 0=1 over square root of 2 find the value of 0
    7·1 answer
  • 1. You have worked for your current employer for 60 months.
    11·1 answer
  • A 3-gallon jug of water costs $15.00. What is the price per quart?
    6·2 answers
  • There are 3 cats in a room and no other creatures.each cat has 2 ears, 4 paws, and 1 tail
    7·1 answer
  • Unit 3 Mid - Assessment
    13·1 answer
  • Faind the volume of the following Traignular Pyramid. Round to the nearest whole number
    10·1 answer
  • Question 15 of 28
    10·1 answer
  • Class A has 13 pupils and class B has 16 pupils.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!