1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
salantis [7]
3 years ago
8

A factory processes 1,560 ounces of olive oil per hour. The oil is package into 24-ounce bottles. How many bottles does the fact

ory fill in one hour?
Mathematics
1 answer:
VARVARA [1.3K]3 years ago
5 0

ANSWER

The factory feels 65 bottles in one hour.


<u>EXPLANATION</u>

Total ounces processed in one hour.

=1,560


Total ounces each bottle can take in one hour.

=24


Number of bottles that can be filled in one hour

=\frac{1,560}{24}


=65


Therefore the factory fills 65 bottles in one hour.


You might be interested in
Please someone help me with this
stiks02 [169]

Answer:give me brainlist

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
3. The sum of seven numbers is 2,814. If each number is increased by 70, and the
horsena [70]
B) 3,304

Your welcome:)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 120% is £360, what is 100%?
Lunna [17]

Answer:

300

Step-by-step explanation:

To get from 120% to 100% you divide by 1.2  360/1.2=300 :)

5 0
2 years ago
Find the median if this set of numbers: 7, 6, 19, 12, 16, 19, 19, 6 ​
tankabanditka [31]

Answer:

20

Step-by-step explanation:

Order the numbers from smallest to largest, then cross one number off until you have one or two numbers left.

If there is an EVEN number of numbers(like this one): there will be two numbers left, therefore you add those two numbers together, then divide by two.

If there is  an ODD number of numbers: there will be one number left, therefore that is your answer!

Hope this helps!

-PusheenDaCat1017

6 0
3 years ago
If x=4cos(2t) and y=4sin(2t), what is the parameter of these equations
kobusy [5.1K]

Answer:

y=√(4+x)(4−x)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What does the greater than and less than signs look like
    12·2 answers
  • 1. Which diagram shows the construction of a 45° angle
    7·1 answer
  • Cooper is at the grocery store buying lunch meat for a party. Ham costs $4.50 per pound and turkey costs $2.75 per pound. If Coo
    7·2 answers
  • Find the unit rate. $68 for 8 1/2 hour
    7·1 answer
  • Points A (-10,-6) and B (6,2) are the endpoints of AB. What are the coordinates of point C on AB such that AC is 3/4 the length
    14·1 answer
  • Perry observes the opposite, parallel walls of a room. In how many lines do the planes containing the walls intersect?
    5·1 answer
  • The coffee beans from 14 trees are required to produce 7.7 kg of coffee. This is the
    9·1 answer
  • A puzzle piece in the shape of a triangle has perimeter 25 centimeters. Two sides of the triangle are each twice as long as the
    10·1 answer
  • Which point lies on a sphere?<br> J<br> B<br> S
    5·2 answers
  • Which equation shows a true proportion
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!