It’s A “Multiplication Property of Equality”
<span><span>1.
</span>Couches = $4 000
Reclining Chairs = $ 2 040
=> Loveseats = $2 800
So, the luxury store went on sale that makes each prices divided 4
=> Couches = 4 000 / 4 = 1 000 dollars
=> 2 couches = 2 000 dollars
=> reclining chairs = 2 040 / 4 =510 dollars
=> 1 reclining chair = 510 dollars
=> Loveseats = 2 800 / 4 = 700 dollars
=> 3 loveseats = 2 100 dollars</span>
Answer:
64 cans
Step-by-step explanation:
If two puppies eat 2 cans in two days then you can imagine one puppy eats one and the other puppy eats the other. so if 8 puppies eat in 8 days you would want to do 8 * 8 = 64 cans
S1=$70/20gal=$3.50 per gallon
s2=$33.50/(50/4)gal=$2.68 per gallon
s3=$48.75/(15+8)gal=$2.12 per gallon
So supplier #3 has the best deal.