Answer:
$35 per ticket
Step-by-step explanation:
1120 divided by 32 is 35, I used a calculator. If you divide the cost by the quantity you will get the cost for one quantity
Answer:
y= z-3x/4
Step-by-step explanation:
4y=z-3x
y=z-3x/4
Between-group design compares two groups (randomly formed) on the same task, such as movement speed.
Given things that there are two groups that are randomly formed for the same task.
A between-group design in experimental design is an experiment in which two or more groups of individuals are assessed simultaneously by separate testing factors. This design is typically used instead of, or in conjunction with, the within-subject design, which applies identical modifications of circumstances to each participant in order to monitor the reactions.
Learn more about experimental designs at brainly.com/question/17280313
#SPJ4
The <span>least common multiple or 8 and 2 is 8.</span>
Answer:
16 pieces of spearmint gum
Step-by-step explanation:
For every five pieces of peppermint gum, there are 2 pieces of spearmint gum.
First, divide the total number of peppermint gum by 5:
40/5 = 8
Multiply this number by 2 (pieces of spearmint) to get the number of spearmint gum pieces:
8 x 2 = 16
Proof:
Ratio is 40 : 16, dividing this by 8 will reduce the ratio to 5:2