1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reptile [31]
3 years ago
8

The Big Dipper ice cream store charges 25 cents for a cone and 75 cents for each scoop of ice cream added to the cone. What will

a customer pay for a double dip ice cream cone?
Mathematics
2 answers:
lutik1710 [3]3 years ago
5 0
Solution:
He wants technically 2 scoops of ice cream which is 0.75 + 0.75 = $1.50
He only wants 1 cone so thats $0.25

Final Total:
1.50 + 0.25 = $1.75

He will pay $1.75 for a Double Dip Ice Cream Cone!
yulyashka [42]3 years ago
4 0
Double dip ice-cream cone = 25 + 2(75) = 175 cents = $1.75


Answer: $1.75
You might be interested in
A box of cereal states that there are 87 calories in a 3/4 cup serving. What is the unit rate for calories per cup? How many cal
Travka [436]

Answer: for 2 cups, There are 232 Calories.

Step-by-step explanation:

Step 1

Let the calories in one cup be represented as C

Therefore

3/4 x C = 87 calories

C = 87 X 4 / 3 = 116

unit rate is 116 calories per cup.

Step 2- Solving the number of calories in 2 cups

1 cup serving = 116 calories

2 cups servings = 116 x 2= 232 calories

8 0
3 years ago
Rita is adding 3 + (–8) + 1. She rewrites the expression as 3 + (–1) + 8. <br> What is Rita’s error?
Anna35 [415]
That the one is always positive
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x.<br><br> x/2 ≥ −4
kogti [31]

Answer:

x ≥ -8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the common ratio of the associated geometric sequence
Juli2301 [7.4K]

Answer:

The geometric series 3, 6, 12, 24, 48, . . . has common ratio r = 2.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Can some one help me with this?????
Diano4ka-milaya [45]
0\underbrace{.00001}_{5\to}933=1.933\times10^{-5}


0.00001933 = 1.933 x 10^{-5}
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Harry needs to paint a cereal box for a school project. What measure should he use to find the total amount of paint he needs to
    13·1 answer
  • What would a 20% increase of 25.9 be? I think it'd be 77.22 but not quiet sure
    15·2 answers
  • Find the distance between the points (-10, 5) and (-8, -3). A) 2 17 B) 8 C) 59 D) 55
    11·2 answers
  • Which of the following has the lowest unit price?
    11·1 answer
  • PLEASE HELP!
    11·1 answer
  • Please help. I’ll mark you as brainliest if correct!
    11·1 answer
  • Ted is taking a true-false test. He has a 90% chance of identifying the correct answer to each question. Unfortunately, there is
    14·1 answer
  • Raphael paid $652 for a camera during a 20% off sale. What was the camera's regular price? Please work the problem and show your
    9·1 answer
  • The fruit bowl originally had 12 apples in it. Sally ate 25% of the apples from the bowl. How many apples are left in the bowl?
    12·1 answer
  • Work out the area of this triangle.<br> 6 cm<br> 11 cm<br> 12 cm
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!